A felnőtteknél leggyakrabban 50 és 70 éves kor között alakul ki, de természetesen fiatalabbaknál, sőt sajnos gyerekeknél is előfordulhat. A leukémiának nincs egyetlen konkrét tünete, és mivel a betegségnek több típusa van, ez is befolyásolja, hogy milyen jelei lehetnek.


Sápadtság

Amikor a leukémia kifejlődik, az új, rák által károsított vérsejtek bejuthatnak a csontvelőbe, megnehezítve az egészséges sejtek termelődését. Mivel kevesebb az egészséges sejt, vérszegénység alakulhat ki, amely kóros sápadtsághoz vezethet, és az is előfordulhat, hogy kezünket állandóan hidegnek érezzük.

Fertőzések, láz

A vérsejtek fontos szerepet játszanak azimmunrendszerműködésében, és ha nem egészségesek, mint például a leukémiásoknál, akkor sokkal gyakrabban betegszünk meg, könnyebben kapunk el fertőzéseket, és gyakrabban is lázasodunk be.

A gyakori fertőzések és alázis utalhat leukémiára

Kimerültség

Ahogy sok más betegségnél, a leukémiánál is jellemző tünet a krónikus fáradtság, levertség. Ha állandóan kimerültnek érezzük magunkat, annyira, amennyire még sohasem, intő jel lehet - főleg, ha korábban egyáltalán nem volt ránk jellemző. Ilyenkor érdemes erről beszámolni az orvosunknak.

Légzésgondok

Ha azt vesszük észre, hogy a korábban megszokottnak számító intenzitású sport vagy mozgás után egyszer csak kapkodni kezdjük a levegőt, és teljesen kifulladunk, akkor ez nem jelent jót. Persze, nem csak a leukémia lehet az oka, de mindenképp érdemes szakemberhez fordulni, ha minden előzmény nélkül leromlik az állóképességünk.

Még mindig sokáig láthatatlan betegség a leukémia.

Lassú gyógyulás

A leukémiásoknál az apróbb vágások, sebek, zúzódások gyógyulási ideje jelentősen hosszabbodik, illetve olyan érzésünk lehet, mintha állandóan megsérülnénk. Az sem ritka, hogy apró vörös pontok jelennek meg az alsó végtagokon.

Forrás: prevention.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!