Egy 3D nyomtatóval, házilag készített kézprotézist fiának egy brit apuka. Részletek itt.

Az eszköz szenzorai apró elektródákkal a combcsonk megmaradt idegeihez kapcsolódnak, ezáltal a protézis ugyanolyan érzékelést biztosít, mintha még megvolna a páciensek saját lába, legyen szó akár nyomásról vagy érintésről. Mindez pedig a járást is biztosabbá teszi számukra. A hagyományos lábprotézisek erre nem képesek, hiszen a páciensek nem tudják megítélni, hol van pontosan az alsó lábszáruk, hogyan mozog, vagy hogy milyen felülettel kerül érintkezésbe, amikor rálépnek.

A hagyományos protézisek nem képesek ugyanazt nyújtani, mint az új eszköz. Fotó: iStock

"A technológiát térd feletti amputáció esetén alkalmaztuk, hogy visszaadjuk a pácienseknek a mozgás érzetét, amelyet már évek óta nem tapasztalhattak meg. Az érintettek a beavatkozás után azonnal közel olyan érzésekről számoltak be, mint amilyet a saját lábukkal is átéltek" - fogalmazott a kutatást vezető Stanisa Raspopovic, a zürichi Szövetségi Műszaki Főiskola Robotika és Intelligens Rendszerek Intézetének professzora. Hozzátette, mivel az érzések a páciensek agyában alakulnak ki a szenzorokból érkező ingerek hatására, így nincs szükségük különösebb tanulásra sem ahhoz, hogy képesek legyenek felállni és járni.


A tesztelés három hónapja alatt a felkért önkéntesek sokkal könnyebbnek találták a járást a protézist viselve. Kevesebb figyelmet kellett szentelniük a lépéseikre, illetve gyorsabban és magabiztosabban tudtak haladni, egyszersmind nem is fáradtak el olyan gyorsan a mozgástól. Mindezeken felül további előnyként jelentkezett, hogy enyhültek a fantomfájdalmaik is. Érdemes megemlíteni, hogy az eszköz még csupán prototípus. A kutatók remélik, hogy sikerül egy teljes mértékben beültethető eszközt megalkotniuk néhány éven belül, ezáltal a pácienseknek nem kell már majd elektródákat sem elviselniük. Raspopovic professzor elmondta, amint sikerül elérniük ezt a célt, megszerveznek egy sokkal nagyobb klinikai kísérletet, immár 60 páciens bevonásával.

Az új protézist bemutató tanulmány a Nature Medicine című tudományos folyóiratban jelent meg szeptember 9-én.

Forrás: webmd.com

Az amputációk megelőzését szolgálja egy magyar fejlesztésű, ingyenes applikáció. A témáról bővebben ide kattintva olvashat.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!