Mit tegyünk, ha elkezd nőni a májunk?

A májbetegségek többsége valamilyen mértékű megnagyobbodással jár, legalábbis kezdetben. Maga a szerv a betegségek végstádiumban kezd el zsugorodni. Magyarországon leggyakrabban a túlzott alkohol- és zsírfogyasztás okoz májmegnagyobbodást; utóbbit a máj elzsírosodásaként is emlegetik. A jelentősebb alkoholfogyasztás és az elhízás mellett a májnagyobbodás szinte elkerülhetetlen.
A májmegnagyobbodás két fő oka, a túlzott alkoholfogyasztás és az elhízás
A két fő ok mellett vírusfertőzések és egyéb károsodások is okozhatnak májmegnagyobbodást. Tipikusan ilyen a krónikus hepatitis C-fertőzés, amelynél a szerv először megnagyobbodik, majd ezt a méretet hosszú időn keresztül tartja, míg végül májzsugor következik be.

Mik a májmegnagyobbodás tünetei?

Az esetek többségében a májmegnagyobbodás panaszmentes, legfeljebb jellegtelen tünetek kísérik, mint például enyhe puffadás, az emésztési zavar, az enyhe hányinger, a fáradékonyság és a munkaképesség csökkenése.

Ez a szakasz nagyon sokáig tart, az elhízásnál és az alkoholizmusnál több évtizedig. A máj állapotának folyamatos romlása után lépnek fel a jellegzetes panaszok, a jelentősebb hasi fájdalom, hasvíz, agyi működési zavar, sárgaság, esetleg vérhányás.

Ha a májmegnagyobbodás kiváltó okát sikerül hatékonyan kezelni, a gyógyulás teljes lehet, mert a máj jól regenerálódó szerv. Az viszont gond, hogy a problémát sokszor csak a végső tüneteknél ismerik fel: ilyenkor megoldást általában csak a nehezen elérhető májátültetés jelenthet. Erre az esélyek nem túl nagyok: Magyarországon évente mindössze 50-100 májátültetés történik. A megelőzést a megfelelő életmód, azelhízásés a túlzott alkoholfogyasztás kerülése segítheti.

A májmegnagyobbodás előfordulásáról, tüneteiről, diagnózisáról, kezeléséről bővebben olvashat a Betegségek A-Z lexikon szócikkében.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!