Elképesztő mennyiségű cukrot eszünk meg minden nap: egyes felmérések szerint közel 22 teáskanálnyi mennyiséget.
A cukor hatására egyre kövérebbek leszünk, és a belső szerveink is elzsírosodnak. A cukor ugyanis arra készteti a májunkat, hogy hatékonyabban raktározza el a megszerzett energiát - zsír formájában. Idővel a máj körül egyre több zsírgöböcske rakódik le, ami a korábban ritka betegséghez, a nem alkoholos zsírmájhoz vezethet.

Cukor más néven

Az élelmiszerek címkéjén nem mindig látható a "cukor" szó. Mégis elrejtőzhet a csomagban más néven. Néhány név, ami alatt cukor található:

  • agavészirup
  • barnarizs-szirup
  • magas fruktóztartalmú kukoricaszirup
  • dextróz (szőlőcukor)
  • sűrített cukornádszirup
  • glükóz (szőlőcukor)
  • laktóz (tejcukor)
  • malátaszirup
  • melasz
  • szacharóz (nádcukor, répacukor, juharcukor)
A túl sok cukor emellett a koleszterinszintünkre is rossz hatással van: egy elmélet szerint a cukor miatt a szervezet nem képes arra, hogy megszabaduljon a felesleges koleszterintől, így az tovább kering a szervezetben, illetve lerakódik az érfalakra.

Minden gramm elfogyasztott cukor növeli a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A cukor hatására egyre több inzulin termelődik a szervezetben, ami többek között "megkeményíti" a vérereket, az erek veszítenek a rugalmasságukból és így folyamatosan nő amagas vérnyomáskialakulásának esélye is.

Kábítószerként hat az agyunkra

A cukor ugyanúgy hat az agyunkra, mint a kábítószerek. Elsősorban az opioidok és a dopamin kiválasztását serkenti, ezáltal jó érzéseket okoz annak, aki fogyasztja. De szintén a drogokra emlékeztető tulajdonsága az is, hogy könnyű hozzászokni, vagyis a szervezetnek egy idő után egyre több és több kell ahhoz, hogy a kellemes érzéseket elérje a segítségével.

A sok cukrot fogyasztóknál jelentősen (akár 40 százalékkal) megnő a depresszió kialakulásának az esélye. Emellett a cukor miatt a szervezetünk fokozatosan elveszíti azt a képességét, hogy jelezze az agynak a jóllakottságot.

A cukor egész szervezetünkre káros hatással van (Fotó: shutterstock.hu)


A cukor ráadásul nemcsak azért van rossz hatással a külsőnkre, mert kövérebbek leszünk tőle. A véráramba kerülve a cukor proteinekhez kapcsolódik, és új, káros hatású molekulákat hoz létre. Ezek a molekulák megtámadják és károsítják a környező szövetek fehérjéit, így a kollagénben és elasztinban lévő sejteket is - ezek az anyagok felelősek azért, hogy a bőrünk feszes, telt és rugalmas legyen. A cukor tehát az arcunkat is öregíti!


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!