Az antibiotikum-rezisztencia (ABR) a közegészségügy egyik legnagyobb nemzetközi kihívása. A szakértők szerint 50 éven belül világszerte a leggyakoribb halálokká válhat. Az ASTapp az erő- és pénzforrás hiányában szenvedő régiókban segítheti az orvosokat a diagnózis felállításában.

Az ellenálló kórokozók nagy kockázatot jelentenek. Fotó: 123rf

Így gyógyíthat a mesterséges intelligencia

Mesterséges intelligencia és képfeldolgozó technológiák segítik majd az egészségügyében dolgozókat a fertőzöttek kezelésében. A mobilalkalmazással az orvosok mikrobiológus nélkül is egyszerűen értelmezni tudják majd a teszteket, valamint megvizsgálhatják az antibiotikum-rezisztenciát. Így könnyebben megtalálhatják a kezeléshez szükséges legalkalmasabb gyógyszert.

A projekt megkapta a mesterséges intelligencia közhasznú alkalmazását támogató díjat (Google AI Impact Challenge). Az ASTappot a Google 1,3 millió dollárral - nagyjából 375 millió forinttal - támogatja.

4 hónap múlva indulnak a tesztek

Az applikáción már egy éve dolgoznak a fejlesztők. A teszteredmények a jövőben offline is kiértékelhetőek lesznek okostelefonokon vagy tableteken, és a program kezelési tanácsokat is ad majd.


Az első prototípus a tervek szerint négy hónapon belül elkészül. Év végén az MFS laborjaiban, terepen tesztelik majd az applikációt - először a jordániai Ammanban. Később további területeken, például Jemenben, Libériában, Haitin és a Közép-Afrikai Köztársaságban is bevetik az alkalmazást. Az ASTapp várhatóan 3 éven belül lesz alkalmas a teljes körű felhasználásra.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!