Az otthoni kezelés alapja a PRICE-formula, amely valójában egyszerű elsősegélynyújtás, de az egyéb módszerek az almaecetes fürdőtől elkezdve az akupunktúráig terjednek.

Izomfájdalom: mitől fáj?

Az izmokból sok száz van, és szinte bármelyik tud fájni. Mozgás után vagy a rossz testtartástól, esetleg az influenza tüneteként. Lássuk, mit kell tudni az izomfájdalmakról! Kattintson!

Kezelés a PRICE-formulával

A PRICE egy angol mozaikszó, amellyel az izomsérülések kezelési fázisait rövidítik.

Ezek a következőek:
- Protection - védelem: Védjük meg az izmot a további sérüléstől!
- Rest - pihentetés: Ne végezzünk olyan mozdulatokat, amelyek fájnak!
- Ice - jegelés: Tegyünk konyharuhába tekert jégakkut vagy fagyasztott zöldséget a sérült testrészre, és jegeljük 20 percen keresztül minden ébren töltött órában. A hidegnek ugyanis fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása van.
- Compress - szorítókötés: Fáslizzuk be a sérült testrészt. (Ügyeljünk arra, hogy a kötés ne legyen túl szoros.)
- Elevate - felpolcolás: Emeljük a sérült testrészt szívének szintje fölé, ha lehetséges, legalább 24 órán keresztül.

Az izomfájdalom csillapítása akupunktúrával is hatásos lehet


Egyéb otthoni módszerek

A megfelelő nyirokkeringés felgyorsítja az izomfájdalom elmúlását. A nyirokkeringést segítik a zöld leveles zöldségek, a zöld tea és a napi minimum két liter folyadék elfogyasztása.

A gyógynövények nemcsak borogatás formájában, hanem belsőleg is jó hatást gyakorolnak az izomfájdalmakra: a bodzavirágból készült gyógytea például kiváló reuma- és gyulladáscsökkentő.

A gyógyszertárakban számos izomlazító kenőcsöt vásárolhatunk, amelyek esetenként hűsítenek is. Dörzsölje be vele jól a fájó pontot, a gyógyhatás növelése céljából párakötést is tehetünk a krémes felületre.

Az almaecet nagyon sok mindenre jó, többek között az izomfájdalomra is. Keverjünk két pohár almaesetet a fürdővízbe: ez nemcsak csökkenti a fájdalmunkat, hanem segít az ellazulásban is. Ha nincs otthon almaecet, próbálkozhatunk pár csepp borsmentaolajjal is.

Nemcsak a hideg, hanem a meleg is csillapíthatja az izomfájdalmat. Töltsünk meg egy zoknit rizzsel vagy babbal, kössük be a nyílását, melegítsük meg mikrohullámú sütőben. Miután ellenőriztük, nem lett-e túl meleg, tegyük a sérült testrészre, és élvezzük a hatást.

Az akupunktúrában nem mindenki hisz, de egy próbát akár ez is megér, és ártani biztosan nem árt. Ha fájdalmaink enyhülnek fontos, hogy az izmot elkezdjük mozgatni, nyújtani a regenerálódás érdekében. Ebben segíthet például a jóga vagy pár egyszerű nyújtógyakorlat.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!