Pedig ennek az ásványi anyagnak a hiánya nemcsak izomgörcsöt és levertséget, hanem szívizomproblémákat is okozhat.

A magnéziumról

A magnézium az emberi szervezetben a negyedik legnagyobb mennyiségben jelen lévő ásványi anyag. Jelenléte nagyon sok folyamatban nélkülözhetetlen: szerepe van a vázizom, a szívizom és a méhizom működésében, az idegműködésben. Jótékonyan befolyásolja a szív- és érrendszer működését, gátol bizonyos szívfrekvencia zavarokat, szabályozza a vérnyomást.

Helyes táplálkozással a magnéziumhiány is orvosolható. Fotó: iStock

A megfelelő magnéziumbevitel nőknél naponta 300, férfiaknál naponta 350 milligrammot jelent. Kiegyensúlyozott táplálkozás és életmód mellett ez a mennyiség a táplálékkal is bevihető, ám bizonyos esetekben magnéziumpótlásra lehet szükség.

Számolja ki kalkulátorunk segítségével, hogy neme, életkora, egyéb kondíciói alapján mennyi magnéziumra van szüksége! Részletek itt!

Mikor van szükség fokozott pótlásra?

  • A fokozott stressz emeli a napi magnéziumszükségletet.
  • Magnéziumhiányt idézhet elő a túlzott fehérje- és zsírfogyasztás, a foszfát-tartalmú élelmiszerek, például szénsavas üdítőitalok, virslik, felvágottak, fagylaltok túlzott fogyasztása, a túl sós ételek, a túlzott fogyókúra.
  • Terhes nőknek és szoptatós anyáknak is szüksége lehet magnéziumpótlásra.
  • Sportolás esetén.

Mivel a magnéziumsók oldódnak a vízben, a gyakran alkalmazott, hibás konyhai eljárásokkal magunk is csökkentjük az egyébkéntegészséges ételekmagnéziumtartalmát. Így például nem jó túl hosszan áztatni, főzni a magnéziumtartalmú ételeket, illetve, ha lehet, érdemes kevés főzővízben elkészíteni, és a vizet is felhasználni, hisz abban oldódik ki a magnézium egy része. A "túlfinomított" gabonaalapú termékek - a fehér kenyér, finom pékáruk - túlzott fogyasztása is a magnéziumbevitel csökkenéséhez vezet.


A magnéziumhiányt elsősorban egészséges táplálkozással, életmódváltással érdemes kezelni. A legfontosabb magnéziumforrások a burgonya, a zöldségek, a különféle hüvelyesek, a halfélék és a csonthéjas gyümölcsök. Fontos a megfelelő magnéziumtartalmú ásványvizek fogyasztása is, különösen azok számára, akik aktívan sportolnak. Figyeljünk arra, hogy az elérhető forrásvizek és ásványvizek magnéziumtartalma nagymértékben eltérhet, ezért mindig érdemes elolvasni a csomagoláson lévő információkat. Amennyiben szükséges, vény nélkül kapható gyógyszerekkel is segíthetjük szervezetünk magnéziumpótlását.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!