"Lassan tényleg el akarok kezdeni futni, de alig van most rá időm." Hányszor hallottuk ezt a klasszikussá vált kifogást! Pedig ma már rengeteg közép- és felsővezető, topmenedzser, akinek nincs hétvégéje, a munkahét pedig nyolcvan órából áll (azaz heti hétszer 12 óra tömény munka), kezdi futással a napot. És nem fél kört kocog a Margitszigeten, hanem például tíz kilométert fut.

Kalórialeadási kalkulátor

Mennyi kalóriát ad le Ön, ha kedvenc sporttevékenységét, vagy pont a legundokabb ház körüli munkát végzi egy órán keresztül? Megtudhatja a kalórialeadási kalkulátor használatával. Kattintson!

A testmozgás ugyanis az egyik legjobb stresszkezelési módszer. Az általános kifogás az, hogy nincs rá idő, de ez önbecsapás. Túl azon, hogy mindenkinek arra van ideje, amire igazán akarja, ez az egész csak akarat kérdése. A fő ok nem az idő, hanem a lustaság. Itt azonban nincs halogatás: most jött el az idő.

Nem kell azonnal nagyban gondolkodni

Először nem is kell nagyban gondolkodni, eleinte a testmozgás ugyanis nemcsak az ízületek, hanem az izmok fájdalmával is jár, hiszen a szervezet már hozzászokott a fotelhez. Volker Kitz német pszichológus egyenesen azt tanácsolja, hogy még az is jobb a semminél, ha naponta öt percet tudunk sportolni, nem többet. Fokozni ugyanis később mindig lehet, ha már a napi rutin részévé vált.
Kezdetben napi 5 perc is elég (Fotó: 123rf)

Kis lépések

"Ezek a kis lépések is rengeteget számítanak - magyarázza. "Az ember ilyenkor azt érzi, hogy kézben tartja és ellenőrzi a saját életét, és ez őt magát is hatékonyabbá teszi. Leegyszerűsítve azt lehet mondani, elégedettebb az, aki tudatában van annak, hogy képes önmagáról gondosodni. És ami fontos, sosem szabad lebecsülni a kis lépést sem. Minden számít!"

Ha kevés szabadidőnk van a munka mellett, akkor azon sem érdemes morfondírozni, hogy egyáltalán mit érdemes mozogni. A lehetőségek ugyanis ebben az esetben amúgy is korlátozottak. Ha nem tudunk kimenni a parkba, akkor rajta, legyen futógép a nappaliban. Vagy tornázzunk, végezzünk felüléseket, guggolásokat, fekvőtámaszokat.

Így motiválhatjuk magunkat

Aki tudja magáról, hogy nehezen motiválható, menjen fel bátran az internetes videó-megosztókra, rengeteg fitneszvideót fog találni, amik akár tíz percbe is belesűrítik a leglényegesebb feladatokat. Sőt, van olyan alkalmazás is, amely hét perc alatt mozgat meg egy szék, egy fal és egy szőnyeg segítségével. Ezek pedig nem beszerezhetetlen eszközök.



Manapság olyan futóalkalmazások is vannak, melyek nemcsak mérik, de GPS segítségével pontosan meghatározzák, mennyit és hol futottunk, sőt, megosztják barátainkkal a közösségi oldalakon. Nem szabad lebecsülnünk azt az érzést, hogy nem csak az jó, ha mi tudjuk magunkról, hogy egészségesen élünk, de ugyanezt esetleg más is tudja rólunk. Megerősít, már csak azért is, mert nem akarunk csalódást okozni másoknak, vagy rontani saját imidzsünkön.

A lényeg az, hogy ha apró lépésenként sikerül a mindennapi életünk részéve tenni a testmozgást, akkor nem fogunk többet azon problémázni, hogy hogyan is fér bele az életünkbe. Ráadásul kellemes mellékhatása az érzés este, hogy aktívan telt el a napunk.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!