Veszélyesebb az elhízás, mint hittük - részletek itt!

Manapság nagyjából kétszer-háromszor annyi az elhízott ember, mint negyven évvel ezelőtt. A legfrissebb tudományos eredmények szerint pedig ezért a genetika felelős a legkevésbé: a legtöbb ember az egészségtelen, túl kalóriadús táplálkozás és a mozgásszegény életmód miatt hízik el.

Drámai növekedés

Norvég szakemberek egy korábban készült tanulmány eredményeit nézték át, amelyben mintegy 119 ezer felnőtt vett részt. Az alanyok testtömegindexét (BMI) rendszeresen mérték az 1963 és 2008 közötti időszakban. A résztvevőket öt csoportba osztották attól függően, hogy genetikailag mekkora volt esetükben az elhízás kockázata. Az eredmények azt mutatták, hogy a nyolcvanas és kilencvenes évek között drámaian megnőtt a vizsgált alanyok BMI-je. A legmagasabb testtömegindexe azoknak volt, akik a genetikailag legmagasabb kockázatú csoportba tartoztak. Ugyanakkor egyértelműen kiderült, hogy a vizsgálat kezdete óta az összes csoportba tartozó egyénnek megnőtt a BMI-je.

Nem lehet csak a génekre fogni, hogy mit mutat a mérleg. Fotó: 123rf

A gének számítanak a legkevésbé?

A genetikusan fogékony embereknél valóban magasabb azelhízáskockázata, ám ez a hajlam összeadódik a környezeti tényezőkkel. A megváltozott étkezési szokások az energiatöbblet felhalmozására leginkább ható környezeti tényezők, de a mozgásszegényebb életmód, illetve a biológiai környezet megváltozása (toxinok, mikróbák) is szerepet játszhatnak az elhízásban - magyarázta Maria Brandkvist, a tanulmány vezető szerzője.

Az egyik vizsgált alany egy 35 éves férfi volt, aki rendelkezett a "kövérséggénnel". Ő körülbelül 4 kilóval volt nehezebb, mint azok a hasonló korú férfiak, akiknek a szervezetében nem találták meg ezt a gént. Négy évtizeddel később a különbség nagyjából megduplázódott. Az eredmények szerint a férfi összesen csaknem 14 kilót hízott 40 év alatt, amelynek közel felét a génjeinek, a többit pedig az életmódjának köszönheti.


Egy másik szakértő szerint a gének kis mértékben ugyan befolyásolhatják, hogy az emberi test hogyan használja fel a bevitt táplálékot, de a testsúly leginkább az elfogyasztott étel mennyiségének függvényében alakul. A fogyás három alappillére azonban génektől függetlenül ugyanaz: kevesebb étel, egészségesebb étrend és több mozgás.

Forrás: dailymail.co.uk


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!