Mi történik a gyomrunkban?

Az emésztési folyamat már akkor elkezdődik, amikor a közelgő étkezésre gondolunk, ilyenkor ugyanis nyál kezd termelődni a szánkban. Mikor aztán elkezdjük rágni a falatot a nyálunkban található enzimek ténylegesen megkezdik az étel, egészen pontosan a szénhidrátok lebontását. De nyálunk segít abban is, hogy a táplálék továbbhaladhasson a nyelőcsőben. Ezután a megrágott étel a gyomrunkba jut, ahol a gyomorsavunk lát neki az emésztésnek. Gyomrunk átlagosan 4 óra alatt emészti meg az ételt, a folyamatból megmaradt pépes táplálék továbbhalad a belekbe, ahol elkezdődik a tápanyagok felszívódása.

Tényleg nem ihatunk evés közben?

Az étellel szemben a víz nem marad sokáig a gyomrunkban: 3 dl víz körülbelül 10 perc alatt halad tovább a beleinkbe. Ha pedig evés közben iszunk, a víz ugyanúgy megérkezik a gyomrunkba a megrágott étel után, de rövid időn belül folytatja is az útját a belek felé. Nem kell attól félni, hogy ha evés közben iszunk, akkor a folyadék egy kis "tavat" képezve felhalmozódna a gyomrunkban, és attól sem, hogy a víz esetleg felhígítaná a gyomorsavunkat, vagy hogy befolyásolná az emésztés sebességét.


Az emberi szerevezet egy meglehetősen bonoylult, de összehangolt rendszer. Ha a gyomrunk "úgy érzi", hogy nem tud megemészteni valamit, akkor még több enzimet kezd termelni és fokozza a gyomorsav savasságát. Akár egy liter vizet és megihatunk evés közben, az sem fogja befolyásolni gyomrunk savasságát. És egyébként is, magukkal az ételekkel is juttatunk folyadékot a gyomrunkban: egy narancs például átlagosan 86% vizet tartalmaz.

Öt olaj, amely segíti az emésztést - részletekért kattintson!

Tehát ihatunk evés közben?

Nyugodtan ihatunk, semmilyen kárt nem teszünk ezzel szervezetünkben, épp ellenkezőleg: a víz ugyanis segít megpuhítani a szilárd élelmiszereket.

Forrás: brightside.me


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!