Eddig az úgynevezett szerológiai vizsgálatokat alkalmazták afertőzéskimutatására. Ezzel a módszerrel a baktériumhoz kötődő, a szervezetben termelődő ellenanyagot kutatták, ez azonban nem mindig sikeres, mert a szervezet néha képtelen ellenanyagot termelni - ismertette Bózsik Béla Pál, a DualDur nevű új módszert kidolgozó cég tudományos igazgatója. Ezzel szemben a jelenleg klinikai vizsgálat alatt álló morfológiai vizsgálat során a vérmintából mikroszkóp alatt mutatják ki közvetlenül a kórokozót, amelynek alakja jellegzetes, így egyértelműen felismerhető.

Akár 6 perc alatt is kimutatható a fertőzés az új módszerrel. Fotó: 123rf

A Lyme-fertőzés a csípés után már akár négy órával elindulhat a szervezetben, ezért rendkívül fontos akullancsmielőbbi eltávolítása. A potrohot azonban nem szabad megérinteni, mert úgy mi magunk préseljük be a fertőző anyagot a szervezetbe. Magát az állatot is meg lehet vizsgáltatni, ez azonban Magyarországon még csak egy magánintézményben lehetséges. A Lyme-kór jellegzetes tünete egyébként az ízületi gyulladás és az agyidegek gyulladása - magyarázta az igazgató.

Több mint 30 éve fejlesztik a módszert

Idén még veszélyesebbek a kullancsok - részletek itt!

A morfológiai módszert már 1986-ban elkezdték fejleszteni, azonban pénzhiány miatt a vizsgálatok lassan haladtak. Az utóbbi években kapott támogatásoknak és az Európai Uniótól a közelmúltban elnyert 3,5 millió eurós hozzájárulásnak köszönhetően azonban felgyorsultak a kutatások, így akár már egy év múlva is piacra kerülhet az új módszer - ismertette Bózsik András, a Lyme Diagnostics Kft. ügyvezető igazgatója. Mint mondta, szeretnék teljesen automatizálni a vérminták vizsgálatát, hogy minél gyorsabban elkészüljenek az eredmények. Korábban a megfelelő laboreredményhez 50-60 perc is szükséges volt, most manuális működés mellett már 15-20 perc alatt megvan az eredmény, amennyiben viszont sikerül teljesen automatizálni a mikroszkóp működését, 6-8 perc alatt kimutatható majd a fertőzés.


Mi az a Lyme-kór?

A Lyme-kórt a kullancsok terjesztik. Ha nem diagnosztizálják és kezelik időben, elterjedhet az ízületekben, az idegrendszerben és a szívben, ahol súlyos és tartós tüneteket okozhat. Megelőzése érdekében erdőben vagy hosszú fűben érdemes a testet lefedő ruhát, kalapot viselni, illetve kullancsriasztót használni. Testünk felszínét ellenőrizzük gyakran, és ha kell, mielőbb távolítsuk el az élősködőket! Ritka esetekben a Lyme-kór akár halálos is lehet. 1985 és 2018 között kilenc olyan halálesetet jelentettek, amelyet a Lyme-kór által kiváltott szívgyulladás okozott. Ez akkor következik be, amikor a baktériumok bekerülnek a szívszövetbe.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!