Műanyag kanalak, spatulák, habverők - ezek számos háztartásban ott sorakoznak a konyhai eszközök között, és sokan főzésnél is használják ezeket. A német Szövetségi Kockázat-értékelési Intézet (BfR) viszont arra figyelmeztet, hogy ezek használatával jobb megvárni, amíg az ebéd vagy vacsora kissé kihűl. 70 foknál melegebb ételekkel érintkezve ugyanis olyan oligomerek - egészségünkre ártalmas anyagok - oldódhatnak ki ezekből a szintetikus műanyag eszközökből, amelyek hozzájárulhatnak többek között a máj- és pajzsmirigy-betegségek, a magas koleszterinszint, ameddőségvagy akár daganatok kialakulásához is.

Látványosak, de károsak is az ilyen eszközök. Fotó: iStock

Már napi 90 mikrogramm is veszélyes

A tudósok persze nem érték be azzal, hogy mindenkit figyelmeztettek a lehetséges veszélyekre, hanem számoltak is egy kicsit. Végeredményben pedig arra következtettek, hogy napi szinten 90 mikrogrammnyi, konyhai műanyagainkból kioldódó oligomer már komoly veszélyt jelenthet egy 60 kilós felnőtt egészségére.

Ezért tilos műanyag edényben mikrózni - kattintson ide!

A gyakorlatban viszont úgy látták, az előzetes becsléseknél sokkal nagyobb mennyiségben oldódnak ki mérgező anyagok a konyhai műanyag eszközökből. A kutatók 33 ilyen használati tárgyat vizsgáltak meg, és ezek 30 százalékának használatával meglehetősen könnyű átlépni ezt a napi limitet - főleg akkor, ha többféle ételt is főznek ezekkel.

Ezért a szakemberek azt tanácsolják, hogy egészségünk megóvása érdekében kerüljük a műanyag eszközök használatát a forró, 70 fok feletti ételeknél. Ha nincs lehetőségünk egyszerre lecserélni az összes konyhai eszközünket, akkor próbáljuk meg a lehető legrövidebb időre korlátozni az étellel való érintkezést - ezzel csökkenthetjük a méreganyagok kioldódásának esélyét. Közben pedig apró lépésekben váltsunk le minden műanyag eszközt fa vagy fém változatra.


Forrás: dailymail.co.uk


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!