A hecsedli név közismert, de hazánkban a csipkebogyót csipkerózsának, kutyarózsának, ebrózsának, gyepűrózsának, csitkenyének, tüskefának is hívják. Leggyakrabban cserjésekben, tisztások szélén, világos erdőkben bukkanhatunk rá.

A csipkebogyó gyógyhatása már több ezer éve közismert

Sok panaszra megoldás

Gyógyhatása már több ezer éve közismert. Roborál, támogatja az immunrendszert, gátolja a meszesedést, serkenti a mellékvesék és a máj működését, erősíti csontokat, szív- és érvédő, vérképző hatású. A csipkebogyótea remek a megfázás kezelésére, valamint csökkenti a magas vérnyomást, gyógyítja a bélhurutot és javítja az emésztési folyamatot. Ha valakinek száj- és garatüreg gyulladása van, akkor is érdemes a teával gargalizálni.

A gyümölcs jó hatással van a vesére, fokozza a vizeletkiválasztást. Serkenti az epeműködést, ezért fogyasztása ajánlott májproblémák esetén. Alkalmas lehet az epekő és vesekő megelőzésére.

A csipkebogyóban A-vitamin is bőven található, ez pedig a bőr és a nyálkahártyák egészségét óvja.

Ne főzze!

Teához forrázás helyett áztassa a bogyót, mert C-vitamin-tartalma 50 fok körüli hőmérsékleten már jelentősen csökken. A szárított csipkebogyóhúsból 2-3 grammnyit áztasson egy bögre hideg vízben 12 órán át. Szűrj le, és csak langyosra melegítse fogyasztás előtt. A csipkebogyótea élénkít, oltja a szomjúságot. Ha narancslével, mézzel keveri össze, még egészségesebb italt kortyolhat, hidegen vagy melegen egyaránt.

A bogyóhúsból készülhet isteni lekvár is, amelynek, bár kevesebb, mint a teáé, azért még jelentős a C-vitamin-tartalma, valamint értékes cukrot, pektint, szerves savakat és ásványi sókat is tartalmaz.

Magjából csipkebogyó-olajat is készítenek, amelyek a különböző sebek gyógyulását segíti.

Jó tudni!

Vadon termő növény, de csak azokról a bokrokról szedje le a bogyót, melyek nem az utak, vasúti sínek mellett nőnek.

Fontos, hogy ne tárolja sokáig, és sötét helyen tartsa. Minél tovább hagyja a kamrában, annál többet veszít értékes vitamintartalmából.

Tipp

A csipkebogyóból készült kozmetikumok szilárdítják a kötőszövetet, nyugtatják az érzékeny, pattanásos, gyulladásra, pirosodásra hajlamos bőrt.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!