Enyhe tünetek, komoly baj
A diabéteszes láb a cukorbetegség okozta ér- és idegkárosodás következtében jön létre. A tartósan magas glükózszint miatt ráadásul jelentősen megnő a fertőzésveszély is, ami csak tovább súlyosbítja az érintett állapotát. A szindróma legsúlyosabb szövődménye a nem gyógyuló, gyakran kiújuló sebek, fekélyek kialakulása. Hátterében az úgynevezett perifériás neuropátia mutatható ki, amely a cukorbetegek kb. 70 százalékánál fennáll.
A Magyar Diabetes Társaság irányelve alapján minden diabetes mellitusban szenvedő betegnél a diagnózis felállításakor meg kell vizsgálni a lábat, majd ezt követően évente ismét. Természetesen tünetek jelentkezése esetén minél előbbi szakorvosi vizsgálat javasolt, melynek során különböző tesztek segítségével megállapítják a diagnózist és az idegkárosodás mértékét.
Nagyon fontos, hogy már a kezdeti tünetek jelentkezésekor orvoshoz forduljon a beteg, ugyanis az állapot gyorsan romolhat, és veszélyes szövődmények alakulhatnak ki. Sajnos eleinte nem mindenki tulajdonítja a panaszokat diabéteszes láb szindrómának, pedig a láb bizsergése, a bőrkeményedések, a zsibbadások, a paradox fájdalomérzés mind a problémára hívhatja fel a figyelmet - mondja a szakértő.
A láb zsibbadása jelezheti a diabéteszes láb szindróma kialakulásátA diabéteszes láb főbb tünetei
- zsibbadás, bizsergés
- bőr kiszáradása
- bőrkeményedés
- gyakori fertőzések
- csökkent fájdalomérzet.
Forduljunk szakemberhez!
A diabetológus elmondta, hogy a probléma amellett, hogy lábamputációhoz vezető diabéteszes fekélyt (elsősorban a lábujjaknál, talpon) is eredményezhet, a lábboltozatot olyannyira eldeformálhatja, hogy a beteg egyre nehezebben tud mozogni, mivel egyenetlenné válik a talpra és az ujjakra nehezedő nyomás. Egy idő után a beteg így járásképtelenné válik.
A cukorbetegség előfutára
A cukorbetegséget megelőző prediabétesz ugyan még visszafordítható állapot, azonban komoly odafigyelést követel meg az érintettektől. Fontos tehát időben felismerni a problémát.
A megelőzés első és legfontosabb lépése a vércukor beállítása, hiszen a magas glükózszint folyamatosan rontja a beteg állapotát. Ebben nagy segítségére van a diabetológus szakember mellett a dietetikus, aki személyre szabott táplálkozási javallatokkal szolgál. Neuropátia esetén lehetőség van egyéb gyógyszeres/fájdalomcsillapító kezelésekre is. Amennyiben a diabéteszes betegnél a talpon, lábujjakonfekélyis kialakul, fontos szerepe van még a sebész/angiológus orvosoknak, valamint szükség esetén gyógytornásznak is.
Forrás: Cukorbeteg Központ