A haspuffadást a bél- vagy gyomorgázok túlzott termelődése okozza, eredményeként pedig hasfeszülés, hasi fájdalom, gyomorkorgás, vagy éppen feltűnő bélhangok is zavarhatják az áldozatot. A panaszokat gyakran egyéni életmódunk okozza, így egy kis odafigyeléssel csökkenthetjük a probléma előfordulási esélyét.

Egészen egyszerű trükkök is segíthetnek a haspuffadás elkerülésében - íme, 11 tipp a kívánt nyugalom eléréséhez

Levegős étkezés

Talán sokan nem is gondolnak rá, de beszéd közben is természetes dolog, hogy levegő jut a gyomorba, akárcsak evés és ivás közben. Sőt, utóbbiak még erősebb hatást fejtenek ki e téren, ha valamilyen okból kifolyólag kapkodva, sietve habzsolunk. Értelemszerűen ugyancsak fokozott levegőnyeléssel jár a rágógumi gyakori használata, amely így tehát szintén hozzájárul a puffadás kialakulásához.

A baktériumok dolgoznak

A vékonybélben számos anyagot nem emészt meg szervezetünk, így ezek lebontása a vastagbél baktériumaira marad. Eközben viszont gáz képződik, ami szintén vezethet haspuffadáshoz. Ráadásul, bár normál esetben ezek a gázok szagtalanok, fehérjék és illékony zsírok okán büdössé válhatnak.


Mindezen segíteni azzal lehet, ha az olyan rostdús ételekből, mint például a gabonafélék, a babfélék és a hüvelyesek, csak annyit fogyasztunk, amennyivel gond nélkül elbír a szervezetünk. Továbbá javasolt kerülni az újramelegített tésztákat, rizst és burgonyát.

Az a fránya szén-dioxid

Szénsavas italok, mint például a kóla vagy a sör fogyasztása után, illetve a bélben történő gyomornedv semlegesítés során szén-dioxid szabadul fel. Ezt a bélfal általában felszívja, hogy aztán a tüdőn keresztül távozzon a szervezetből, egyes megbetegedések, így például a máj- és szívelégtelenség azonban akadályozhatják a folyamatot. A végeredmény pedig ebben az esetben is haspuffadás.

Egy rejtélyes fenyegetés

Az IBS, vagy az irritábilis bélszindróma a gyomor-bél rendszer funkcionális rendellenessége. A magyar lakosság nagyjából 15-20 százalékánál fordul elő, bár orvoshoz csak kevesen fordulnak a panaszokkal. Kialakulásának pontos okai egyelőre nem ismertek, mindenesetre beszédes tény, hogy előfordulása a nyugati civilizációkban gyakoribb. A bél fokozott érzékenysége, a bélmozgás zavara és a fokozott fájdalomérzés egyaránt szerepet játszik a tünetek kialakulásában, amelyek egyike a felfúvódás.

Amikor betegségből fakadnak a gondok

A haspuffadás a felszívódási zavarok egyik általános tünete, így például panaszokat okozhat a laktóz-intolerancia és a lisztérzékenység is. A laktózt a laktáz enzim bontja szőlőcukorra és galaktózra, aktivitásának csökkenése esetén viszont tejcukor marad a bélcsatornában, ami erős görcsökkel, szelekkel járó hasmenéshez vezet. Alisztérzékenységegyik gyakran előforduló formájában pedig glutén fogyasztására sérül a vékonybél nyálkahártyája, ami súlyos tápanyag-felszívódási zavarokat okoz. Szintén e körbe sorolható a hasnyálmirigy elégtelen működése, ami enzimhiányt, ezáltal hasi fájdalmakat, puffadást idéz elő.

Számos egyéb betegség ugyancsak lehet a felfúvódás oka, a vesebetegségektől a cukorbetegségen át apajzsmirigyalulműködéséig, ahogy nőgyógyászati daganatok is szerepet játszhatnak.

Végül, de nem utolsó sorban nem szabad megfeledkezni az antibiotikumok okozta zavarokról sem, hiszen a bélflóra sérülése, azaz a bélrendszer jótékony hatású baktériumainak kiirtása átmeneti emésztési problémákat eredményez. Ezek egyike a haspuffadás. A panaszok ez esetben probiotikum használatával csökkenthetők.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!