Mi az a hipogonadizmus?
A tesztoszteron egy androgén hormon, amelyet a Leydig-sejtek választanak ki a herében. Ez a hím reproduktív szövetek - here és prosztataszövetek - fejlődése szempontjából, valamint a
másodlagos nemi jelleg - például a megnövekedett izom- és csonttömeg, valamint a testszőrzet fokozott növekedése - kialakulásának elősegítése miatt nélkülözhetetlen hormon.
A férfi hipogonadizmus során a herék nem állítanak elő tesztoszteront és ondósejtet
A hipogonadizmus egyik oka lehet a here-elégtelenség, azaz ha a herék működésének károsodása okozza, de kialakulhat úgynevezett szekunder here-elégtelenségek miatt akkor, ha a probléma
hipotalamusz vagy hipofízis (agyalapi mirigy) eredetű. A hipogonadizmusnak számos káros hatása lehet több szerv működésére, akárcsak a férfiak életminőségére is. A jelek és a tünetek
nagyban függnek attól, hogy milyen korban alakul ki és milyen súlyos tesztoszteronhiányt okoz a betegség, de mindenképpen a herék fő funkcióinak csökkenésével jár.
Testépítésből meddőség: így működik a tesztoszteron
A tesztoszteron az arcszőrzeten, az izomerőn, és a potencián kívül felel az agresszivitásért, és azért, hogy a férfiak hajlamosabbak kockázatot vállalni, akár még a halálos veszéllyel is dacolva. Kattintson!
Mivel a tesztoszteron nagyon fontos szerepet játszik a férfiak reproduktív és általános egészségi állapotában, ha a tünetek erre a betegségre utalnak, fontos orvoshoz menni.
Tények a hipogonadizmussal kapcsolatban
- Bármilyen életkorban kialakulhat, a következmények nagyban függnek attól, hogy mikor
- Ha még születés előtt kialakul, akkor nemi kétértelműséget eredményezhet
- Ha a serdülőkor előtt jelentkezik, akkor eunuchoid testalkatban, a másodlagos nemi jelleg késői kialakulásában és magas, éles hangban nyilvánul meg
- Amennyiben pubertáskor után alakul ki, akkor csökkent szexuális működés, meddőség, csökkent energiaszint, nyomott hangulat, enyhe vérszegénység, csökkent izomtömeg és -erő, megnövekedett testzsír-mennyiség éstesttömegindexjellemzi
- A hipogonadizmussal küzdők a csonttörés fokozott veszélyének vannak kitéve
- Az alacsony tesztoszteronszintű férfiak 50 százalékánál nem jelentkezik tünet
- Az utóbbi években megötszázszorozódott a tesztoszterontartalmú készítmények piaca Amerikában
- A tesztoszteron szintje reggel a legmagasabb, illetve késő nyáron és kora ősszel
- A hipogonadizmus kapcsolatba hozható a szív- és érrendszeri megbetegedések, a 2-es típusú cukorbetegség, azAlzheimer-kórés akár korai halál kialakulásával is.
Elsődleges hipogonadizmus a here károsodása (daganatok, trauma) esetén alakul ki. Ebben az esetben a luteinizáló hormon szintje emelkedett, míg a tesztoszteron-termelés csökkent. Kialakulhat például Leydig-sejttumor, Klinefelter-szindróma, de akár sugárkezelés, kemoterápia esetén is.
Másodlagos hipogonadizmus alakul ki a hipotalamusz vagy az agyalapi mirigy károsodása esetén, ami sperma és tesztoszterontermelés hiányához vezet. Ide tartozik a Kallmann-szindróma is.
Másodlagos hipogonadizmust okozó állapotok többek között:
- alultápláltság
- szisztémás betegségek
- stressz
- gyógyszer mellékhatás
- májzsugorodás
- mérgezés (alkohol és nehézfémek)
- kóros elhízás
TünetekA tesztoszteron hiánya számos különféle tünetet okozhat, ezek a betegség életkori megjelenésétől függnek. A serdülők és a fiatal felnőttek, akik még nem fejezték be a pubertást, jóval fiatalabbnak tűnnek valódi koruknál. Előfordulhat még kisméretű nemi szerv, az arcszőrzet hiánya, nem elmélyülő hang, az izomtömeg-növelés nehézsége komoly edzés ellenére.
Pubertáskori tünetek:
- Lassuló nemi fejlődés
- Csökkent hereméret
- Mellnagyobbodás (gynecomastia, a férfi emlőmirigyek kóros megnövekedése)
- Csökkent spermaszám
- Depresszió
- Csökkenő libidó
- Letargia
- Alvászavar
- Izomtömeg- és izomerő-csökkenés
- Szőrzetvesztés (ágyéki, hónalj, arc)
- Csontritkulás
- Testzsírnövekedés
- A mell megnagyobbodása, kényelmetlenné válása
- Hőhullámok
- Izzadás
- Gyenge koncentráció, csökkent energiaszint
Diagnózis és kezelésA hipogonadizmus gyanúja, bármelyik tünete esetén alapos kórtörténet és fizikai vizsgálat mellett vérvizsgálat is szükséges. Ebből megállapíthatóvá válik a betegség.
A kezelés egyik lehetséges módja a tesztoszteron pótlása, ami helyi kezeléssel (gél), a bőrön keresztül ható tapaszokkal vagy injekciókkal oldható meg. A tesztoszteron szájon át történő alkalmazása gyomorproblémákat okoz.
A tesztoszteronpótlásnak kevés a mellékhatása, nagyon ritkán előfordulhat a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás romlása, rosszabbodhat a prosztatadaganat, súlyosbíthatja az alvási apnoét és a pangásos szívelégtelenséget. Amennyiben ezek fennállnak, meg kell fontolni a kezelési lehetőséget. A kezelés során folyamatos orvosi és laborellenőrzés szükséges hatékonyságának megállapítására.
A betegek maguk is emelhetik tesztoszteron-szintjüket:
- fogyással
- testmozgással
- stresszkezeléssel
- megfelelő mennyiségű és minőségű alvással
- alkoholfogyasztás elkerülésével
- dohányzásról való leszokással
Bár a férfi hipogonadizmus egyre ismertebb betegség, számos férfi esetében diagnosztizálatlan és kezeletlen marad, ami nem csak negatívan befolyásolja az életminőséget, de az élettartamot is.
Akinek a tünetei alacsony tesztoszteronszintre utalnak, lehetőség szerint vizsgáltassa ki magát. A tesztoszteronkúra jó kezelési mód lehet, de hatása egyénenként más-más, illetve mellékhatásai is lehetnek, ezért folyamatos orvosi ellenőrzés mellett alkalmazható.
Forrás: Medical News Today
❤ ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!