Hasonló eredményekkel zárult egy friss tanulmány is. A tudományos munkát jegyző kutatók túlsúlyos, nagyrészt mozgásszegény életmódot folytató férfiakat vizsgáltak fürdőzés előtt, után és közben. Arra jutottak, hogy a vércukor-anyagcsere a gyulladásos válaszreakcióval függhet össze - van rá némi bizonyíték, hogy a krónikus gyulladás növeli az inzulinrezisztenciát - írja a Medical News Today.
Azinzulinrezisztenciaolyan állapot, mely során a szervezet hiába termel inzulint, nem használja fel azt megfelelően. Ez komoly következményekkel jár, hiszen a hasnyálmirigyben található bétasejtek által termelt hormon segít energiává alakítani a glükózt - ez a szervezet legfőbb energiaforrása. Mi vezet addig, hogy ez a probléma kialakuljon? Kattintson!
Egyetlen forró fürdő is eredményt mutatott
Az alanyokat arra kérték, hogy egy órára merüljenek el egy-egy kádnyi 39 fokos vízben. A fürdőzés előtt, illetve azt követően két órával is vért vettek tőlük, emellett 15 percenként testhőmérsékletüket, szívritmusukat és vérnyomásukat is ellenőrizték. A következő két hétben további 10 ilyen alkalom várt a tudományos kísérlet résztvevőire.
A kutatók azonban már egyetlen forróvizes fürdőzés után érdekes dolgokat tapasztaltak. Azt látták, hogy megugrik az interleukin - gyulladáskeltő sejtfehérje - jelenléte a szervezetben, és a nitrogén-monoxid szint is emelkedik. Ez utóbbi azért fontos, mert ellazítja az ereket, ezáltal hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez, ezen kívül segíti a glükóz bejutását a szövetekbe, és a tudósok szerint gyulladáscsökkentő hatású is.
A forró fürdő képes csökkenteni a vércukorszintet?A kéthetes fürdőkúra végére a kutatók várakozásainak megfelelően csökkent az alanyok éhgyomri vércukorszintje és a szervezetükben lévő gyulladás is. Ugyanis - az edzésekhez hasonlóan - eleinte a forró fürdők is növelik a gyulladást, utána viszont tartós csökkenést eredményeznek.
Kockázatok és mellékhatások is lehetnek
Bár a meleg fürdővíz rendszeres alkalmazása a legtöbb embernél nem okoz számottevő mellékhatásokat, a kutatás alanyai beszámoltak némi kellemetlenségről - ez részben abból adódott, hogy egy órán át kellett a vízben ücsörögniük, másrészt a magas hőmérséklet miatt. A tudósok szeretnék folytatni a kutatást, és kipróbálnák, hogy rövidebb ideig, illetve alacsonyabb vízhőmérsékleten fürdőzéssel is el tudnak-e érni hasonló eredményeket.
Hangsúlyozták azonban, hogy a forró fürdők önmagukban nem jelentenek gyógyírt a cukorbetegségre és a metabolikus szindrómára, viszont egyszerű és olcsó kiegészítői lehetnek más kezeléseknek - azoknál is, akiknek a rendszeres testmozgásról valamilyen oknál fogva le kell mondaniuk.
Forrás: medicalnewstoday.com