Naponta átlagosan 10-12 szülés történik a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján. Az elmúlt, meleg nyári hetekben volt olyan nap, amikor 19, de olyan is, amikor mindössze 4 édesanya adott élete gyermekének. "Bár a kánikula a várandós szervezetre is hatással van, a változó szülésszámok nem hozhatók összefüggésbe a hőséggel, az év más időszakában is vannak hasonló eltérések" - mondta el az egyetem honlapjának Póka Róbert klinikaigazgató.

Milyen tünetek vethetik fel időjárás-érzékenység gyanúját? Részletek itt.

Az idei és az elmúlt évek adatai alapján nyár közepén egy hónap alatt általában 250-280 kisbaba jött világra a klinikai központ szülészetén, ez a szám pedig nem mutat jelentős eltérést az év más időszakaihoz képest. Póka Róbert szerint a várandós szervezet működésére leginkább a légnyomás változása lehet hatással. Az általános tünetek - fejfájás, ingerlékenység, nyomottság, rossz közérzet, fáradékonyság, tompultság, kedvetlenség - mellett a méhtevékenység idő előtti fokozódása is gyakori jelenség.

Az időjárási frontok elősegíthetik a szülés beindulását

"Az emelkedő légnyomás gyakran idéz elő tüneteket és fokozhatja a méh összehúzódását. A légnyomás a hidegfront előtt álló területen alacsonyabb, a mögöttes területen pedig magasabb, melegfront esetén pedig épp fordítva. Összességében tehát az emelkedő légnyomás révén akár a hideg-, akár a melegfront érkezése is segítheti a szülés beindulását" - foglalta össze a szakember. Ez akár jótékony hatású is lehet, de kifejezetten hátrányos azoknál a várandósoknál, akiknek a magzata még nem elég fejlett.

Mit tehetünk?

A frontokat elkerülni nem lehet, a kánikula közvetlen hatásai ellen viszont feltétlenül érdemes védekezniük a leendő anyukáknak. "A várandós szervezetében a keringés és a só-víz háztartás labilisabb, ez pedig önmagában indokolja, hogy a kismama tekintettel legyen az extrém meleg okozta káros hatások megelőzésére. A legfontosabb teendő a közvetlen napsütés kivédése, azaz napernyő, szalmakalap, napszemüveg, illetve fényvédő-hidratáló krém használata" - fogalmazott a klinikaigazgató.


Hőhullám esetén a legfontosabb a bő folyadékfogyasztás, méghozzá olyan módon, hogy az az ásványi sók és fehérjék arányos növekedésével történjen. Ez legegyszerűbben alacsonyabb szénhidráttartalmú gyümölcsök bőséges fogyasztásával érhető el. A kismamáknak arra is figyelniük kell, hogy várandósság alatt eleve 150 százalékot teljesít a szív-érrendszer, a megnövekedett párologtatás és izzadás miatti fokozott folyadékbevitel pedig a terhességi vizenyő fokozódását idézheti elő. A hőségben csökkenő étvágy ronthatja a fehérjehiányt, ami viszont tovább fokozza a vizenyőképződést, illetve jellemző lehet a vérnyomás emelkedése is.

Kánikulában fontos a fizikai aktivitás csökkentése, és bár a vízpart, az úszás természetesen az egészséges várandósságban is kellemes időtöltés lehet, extrém hőségben azonban Póka Róbert még így sem javasolja a szabadtéren való tartózkodást. A szakember a klímaberendezések túlzott használatának veszélyeire is figyelmeztet: a kinti hőség és a túlságosan lehűtött helyiségek közötti közlekedés könnyen okozhat a várandósoknál felső légúti hurutot, egyben a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet is csökkentheti.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!