Gyakori fejfájás, folyamatos fáradtságérzet, levertség, visszatérő hőemelkedés? Hiába a sok gyógyszer, folyamatosan visszatérnek? Elképzelhető, hogy a szervezetében található góc okozza a problémákat! De mi is az a gócbetegség, és hol alakulhat ki?
Előfordulhat, hogy panaszaink nem múlnak el, állandósulnak, vagy időről időre visszatérnek. Ebben az esetben érdemes orvoshoz fordulni, aki igyekszik felderíteni a tünetek okozóját, a szervezetünkben lévő gócot.
"A gócbetegség nem más, mint amikor egy, a test távolabbi pontján fellépő fertőzés vagy gyulladás miatt egy adott szerv vagy szervrendszer megbetegszik. Leggyakrabban a felső légutak vagy a fogak okozzák a gócot, de bárhol előfordulhat a szervezetben. A gócban elszaporodó baktériumok a véráramba jutva a szervezet legyengült területein megtapadva megbetegíthetik azokat. Így előfordulhat, hogy a tartósan fennálló hőemelkedés, ízületi fájdalmak vagy foltos hajhullás hátterében egy letört fog, egy beteg garatmandula vagy a szem gyulladása áll. Tartós panaszok esetén tehát nem elegendő a tünetek kezelése, a teljes gyógyuláshoz fel kell tárni a problémát okozó gócot" - mondta dr. Tóth-Domán Judit, a Budai Egészségközpont szakorvosa.
Melyek a leggyakoribb gócok?
A góc legtöbb esetben tünetmentes, tehát nem fájdalmas vagy érzékeny. Felderítésére éppen emiatt célzott képalkotó eljárások (röntgen, ultrahang) szükségesek, amelyeket laborvizsgálatokkal lehet kiegészíteni. Leggyakrabban a:
- fogakban,
- mandulákban,
- arcüregekben,
- középfülben,
- petefészekben,
- prosztatában fordulnak elő gócok.
Melyek a gócbetegség leggyakoribb tünetei?
- Ízületi fájdalmak
- Krónikus vese-, vastagbél-gyulladás
- Foltos hajhullás
- Ekcéma, kiütések
- Fáradékonyság, levertség, feszültségérzet
- Hőemelkedés
- Vérszegénység
- A szem különböző rétegeinek gyulladása
- Alvászavar
A rendszeres fogászati, szemészeti, nőknél a nőgyógyászati, illetve férfiak esetén bizonyos kor felett az évenkénti urológiai szűréssel időben felfedezhető és kezelhető az alapprobléma, így megelőzhető például a hajhullás vagy szem gyulladása. "Ha góc gyanúja merül fel, ne halogassuk a kivizsgálást, mert csak így deríthetjük ki, mi is okozza panaszainkat. Ha már tudjuk, hol található a kiváltó ok, azaz a góc, célzott kezeléssel megszüntethető a gyulladás, és ezzel együtt tüneteink is enyhülnek és megszűnnek" - mondta dr. Tóth-Domán Judit.
forrás: