Milyen tünetekről ismerhető fel a koffein-túladagolás? Részletek itt.
Állatokon végzett vizsgálatok már korábban is rámutattak annak lehetőségére, hogy az anyaméhbe jutó koffein gátolja a testsúly szabályozásáért felelős gének működését. Az új tanulmányból pedig kiderült, hogy a terhesség során napi 300 milligrammot meghaladó koffeinfogyasztás még 8 éves korban is óriási mértékben növeli azelhízáskockázatát.
Dr. Verena Sengpiel, a Göteborgi Egyetem professzora, a tanulmány szerzője szerint bár szükség lesz további kutatásokra a felfedezés pontos értelmezéséhez, ugyanakkor már most is látszik, hogy a várandósság ideje alatt mindenképpen érdemes csökkenteni vagy akár teljesen el is hagyni a koffeinfogyasztást. "A koffein nem egy gyógyszer, amelyet mindenképpen szednünk kell, hanem a legelterjedtebb idegrendszerre ható stimuláns a világon. A szervezetbe kerülve könnyen bejut a véráramba, áthalad a biológiai membránokon, illetve terhesség során a magzatot is eléri" - hangsúlyozta a szakember.
A terhesség alatti koffeinfogyasztás elősegítheti a gyermekek elhízásátMennyi kávét ihatunk naponta?
A kutatás során közel 51 ezer várandós nő koffeinbevitelét követték nyomon terhességük 22 hetében, majd a megszületett gyermekek fejlődéséről is gyűjtöttek adatokat - összesen 11 alkalommal hathetes és nyolcéves koruk között. Az így kapott eredmények szerint azon kismamák csemetéi, akik kevesebb mint 50 milligramm koffeint fogyasztottak naponta, nem sokkal voltak kevésbé hajlamosak az elhízásra, mint azon nők gyermekei, akik 50 és 199 milligramm közötti mennyiséget vittek be, tehát e két csoport között nem jelentkezett számottevő különbség. A 200 és 299 milligramm közötti volumen ugyanakkor 12-17 százalékkal fokozta az 5 éves korban mért túlsúly kockázatát, míg a 300 milligrammot meghaladó koffeinfogyasztás már jóval nagyobb arányban, 29-44 százalékkal növelte a 8 éves korban tapasztalható elhízás előfordulását.
Összességében tehát kijelenthető, hogy napi egy-két csésze - a terhesség időszakában elfogyasztott - kávé is fokozhatja a kora gyermekkori súlyfelesleg kialakulásának veszélyét, míg a nagyon magas koffeinbevitel 8 éves kor felett is kihatással lehet a kisiskolások testtömegének alakulására. Kutatások szerint ráadásul a túlsúllyal küzdő gyermekeknél nagyobb eséllyel alakul ki 2-es típusú cukorbetegség és magas vérnyomás későbbi életük során.
A brit Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) és az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Kollégium egyaránt legfeljebb napi 200 milligramm koffein elfogyasztását ajánlja terhes nők számára. Fontos megjegyezni, hogy a stimuláns a kávék és teák mellett nagy mennyiségben megtalálható bizonyos üdítő- és energiaitalokban, illetve a csokoládéban is.
Daily Mail; NY Times