A gyomorégés a reflux egyik tünete - ilyenkor bugyog fel a gyomorsav a nyelőcsőbe, amelyet a természet nem arra tervezett, hogy ezt kezelni tudja. A sav hatására alakul ki a fájdalmas, égető érzés. Míg ezt mindenki érzi életében legalább egyszer, vannak olyanok, akikkel gyakorta megtörténik - náluk már valószínű, hogy refluxot lehet diagnosztizálni. De mi okozhatja a gyomorégést?

Lefekvés előtt eszünk

Problémás lehet, ha lefekvés előtt 2-3 órával eszünk, ugyanis ilyenkor a gyomrunk tartalma (ami még nem teljesen emésztődött meg), gyakorlatilag felcsúszik a nyelőcsövünkbe, írja egy japán kutatás. Úgyhogy senkinek sem tanácsos lefeküdni (vagy akár túlságosan hátradőlni) egy derekas evés után, főként, ha refluxos.

Gyors otthoni megoldások gyomorégésre

A gyomorégés jellegzetes tünetei közé tartozik a maró, savanyú vagy keserű érzés a torokban,fájdaloma mellkasban vagy a gyomortájékon. Sokféle házi praktika van a gyors csillapításra. Kattintson!

Túl sokat vagy túl gyakran eszünk

Minél több ételt pakolunk a gyomrunkba, annál nagyobb az esélye annak, hogy abból valamennyi megtalálja az útját a nyelőcsövünkbe, írja egy kanadai, ausztrál és iráni kutatókból álló nemzetközi kutatócsoport. Ha túl gyakran eszünk túlságosan rendszertelenül, az szintén problémákat okozhat.

Magas testtömeg-index

Minél súlyosabbak vagyunk, annál lassabban halad át az étel az emésztőrendszerünkön, ezzel nagyobb nyomást generál a hasunkra és meg is lazítja azt a záróizmot, amely gyomrunk tartalmát nem engedi felcsúszni a nyelőcsőbe, olvasható ez az Annals of Internal Medicine szaklap egyik kutatásában. Nem is csoda, hogy a kutatók azt javasolják: együnk kevesebbet, mozogjunk többet és akár egy dietetikussal is konzultálhatunk, ha szükség van rá.

Az esti nassolás is okozhat gyomorégést

Túl sokat iszunk

Az alkohol meglazítja a már említett záróizmot. Ha lefekvés előtt ittunk, és ráadásul az alkohol mellé még ettünk is valamit - készüljünk fel arra, hogy gondokat fog okozni.

Nem jó ételeket eszünk

A kutatások többször kapcsolták már a hagymát, a csípős ételeket és a szénsavas italokat a gyomorégéshez - de ez nem mindenkire igaz. Ha egy étel (vagy ital) után kellemetlenségeket tapasztalunk, azt érdemes kerülni. Ettől függetlenül nem pontos az érvelés, hogy a savas ételektől több gyomorsavunk lesz, mivel az ételekben lévő sav mennyisége elhanyagolható ahhoz a savhoz, ami már eleve a gyomrunkban van. Gyomrunk ugyanis naponta mintegy két liternyi sósavat termel, hogy lebontsa a fogyasztott ételeket, úgyhogy ennek fényében a savasabb ételek nem sok vizet zavarnak.

Összefoglalva: ne együnk olyan ételt és ne igyunk olyan italt, amely beindítja a gyomorégésünket. Emellett fogyasszunk sok rostot és zöldséget, olívaolajat és kezdjünk el barátkozni a mediterrán jellegű étrendekkel. Az is sokat segíthet, ha szénsavas italokat vízre cseréljük.

Forrás: Prevention.com

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!