Hörgőgyulladás, vagy hörghurut?

A hörgőgyulladás - közismertebb nevén hörghurut - a tüdő hörgőin lévő nyálkahártya gyulladását jelenti. Idült hörgőgyulladásról akkor beszélhetünk, ha két egymást követő évben legalább 3 hónapon át fennáll ez az állapot. A betegség - másfajta, alsó légúti fertőzéses megbetegedésekhez hasonlóan - igen gyakori, idült hörghurutban Magyarországon nagyjából félmillió ember szenved. Bár a betegség kiváltó okai között számos tényező húzódhat, tipikus rizikófaktor a dohányzás, illetve nagyobb arányban mutatható ki a városlakók körében, akik jobban ki vannak téve a légszennyezés hatásainak.

A krónikus hörghurutban szenvedő betegek tünetei nagyon változatosak a stádiumtól függően: kezdetben reggeli köpetürítés, köhögés, később nehézlégzés, előrehaladott stádiumban az oxigénhiány jeleként cianózis, a jobb szívfél-elégtelenség miatt a lábszárakon jelentkező vizenyő tapasztalható. A betegségről mindent megtudhat az alábbi cikkünkből!

Hörgőgyulladás kialakulhatfertőzéskövetkeztében, vagy irritációs anyagok belélegzése miatt is. Előbbi esetben leggyakrabban az influenzavírusok, a parainfluenza-vírusok, a respiratory syntytial vírus, az adenovírus, a rhinovírusok okolhatóak a betegségért. Sokszor valamilyen korábban kialakult betegség szövődményeként jelentkezik, illetve a fáradtság vagy alultápláltság is elősegíti a betegség kialakulását.

A dohányzás és a szmog felelős a hörghurutért?

A városi levegő - pontosabban az autók kipufogójából a levegőbe kerülő, káros anyagok - inkább csak elősegíti a hörgőgyulladás kialakulását, sokkal több kárt okoz a cigaretta. A dohányfüst ugyanis károsítja a légzőhám csillószőreit, ami meggátolja az öntisztító mechanizmusokat, valamint felerősíti a baktériumok és vírusok letelepedésének esélyét.

Hörgőgyulladás kialakulhat fertőzés következtében, vagy irritáló anyagok belélegzése miatt

Egészséges embereknél a gyulladásos folyamat néhány nap alatt magától is megszűnik, legyengült immunrendszerű, idős emberek esetében azonban átterjedhet a kishörgőkre, sőt akár súlyos kimenetelű tüdőgyulladást is előidézhet. Esetükben rendkívül fontos a betegség mielőbbi kezelése.


Heveny hörgőgyulladás esetén fontos a rendszeres folyadék-utánpótlás, akár 3-4 liter vizet is érdemes elfogyasztani. Nem szabad a szervezetet nagyobb megerőltetésnek kitenni, ágynyugalmat és sok pihenést szokott javasolni az orvos. Hogyha alázmagától nem megy le, illetve a köpet sárgás-zöldes színűvé válik, fontos lehet az antibiotikum alkalmazása is.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!