A krupp tünetei általában éjszaka, hajnalban, hirtelen jelentkeznek, riadalmat okozva a gyermekben és a szülőben egyaránt. A legfontosabb, hogy megőrizzük nyugalmunkat, megnyugtassuk a gyermeket és csillapítsuk a tüneteket. A kezelési lehetőségeket dr. Göndöcs Rita, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet gyermektüdőgyógyásza foglalta össze.
Mit jelez a sípoló légzés?
A légutak részleges elzáródásának egyik legjellegzetesebb tünete a sípoló légzés, amely olykor életveszélyes sürgősségi állapotot is jelezhet. Érdemes tehát minden esetben figyelmet szentelni ennek a szimptómának. Kattintson a részletekért!
A krupp tünetei
Akrupptüneteinek megjelenése ijesztő lehet mind a szülők, mind a gyermek számára, hiszen többnyire hirtelen, minden előjel nélkül alakulnak ki. Fontos tudni, hogy bár a tünetek félelmetesek lehetnek, a krupp életveszélyt jelentő állapotot az esetek többségében nem okoz, enyhe formáiban könnyen kezelhető betegség. A kruppos gyermeket minden esetben javasolt gyermekorvoshoz vinni, súlyos, nem javuló tünetek, nehézlégzés esetén, vagy ha fiatal csecsemőről van szó, azonnal, akár a mentőszolgálat segítségével.
A kruppra jellemző a száraz, ugató köhögés, légvételkor pedig befelé húzó légzés figyelhető meg. Ennek oka, hogy vírusfertőzés miatt a gége és a gége alatti légúti nyálkahártya megduzzad, ami beszűkíti a légutakat, légzési nehézséget okozva. Az erős köhögés miatt hányás is felléphet, a gyermek általában sápadt, súlyos esetben ajkai kékesen elszíneződhetnek, húzó belégzést és akár nehezített kilégzést, orrszárnyi légzést láthatunk, de fokozott izommunka figyelhető meg a bordaközi izmok behúzódásán, a szegycsont fölött és a rekesz mentén is.
A krupp száraz köhögéssel és légzési nehézséggel járA tüneteket csökkenti, ha a felöltöztetett gyermeket nyitott ablak elé vagy a fürdőszobában a hideg vizes csapot megnyitva a kád mellé ültetjük - a hideg és a pára ugyanis csökkenti a légúti nyálkahártya duzzanatát, megkönnyítve így a légzést. Hidegpárásító használata is segít csökkentetni a tüneteket. Krupp esetén a meleg párás gőzölés semmiképpen sem ajánlott!
A gyermekorvos krupp esetén szteroidos inhalációs gyógyszert vagy kúpot, (antihisztamint és gyulladáscsökkentő szereket) írhat fel. Kruppos roham esetén tilos antihisztaminos készítményt adni, mert a légúti nyák besűrítése révén ronthat a tüneteken! Alkalmazásuk mindig az orvos felügyeletével és tudtával történjen. A kruppos gyermeknek nyugtatót vagy nyugtatót is tartalmazó lázcsillapítót is szigorúan tilos adni, mert gátolja a légzőközpont működését. Mivel a betegség vírusos eredetű, antibiotikumra csak a nagyon ritkán előforduló bakteriális felülfertőződés esetén van szükség. A krupp tüneteinek visszatérése gyakori, ám az életkor előrehaladtával ennek valószínűsége csökken, a panaszok enyhülnek.