Mi a különbség a vegetarianizmus és a vegán étrend között? Részletek itt.
Világszerte igen sokan választják a vegetáriánus vagy a vegán táplálkozást, életmódot, amelyekről több kutatás is igazolta már, hogy hasznosak lehetnek egészségügyi szempontból. Persze, ha valaki nem szeretne lemondani a húsról vagy a tejtermékekről, akkor sincs probléma. Már azzal is nagyon sokat tehetünk ugyanis az egészségünkért, ha étrendünkben az állati fehérjék mellett több helyet biztosítunk a növényi eredetű fehérjéknek.
Mind a tofu, mind a tempeh kiváló fehérjeforrásSokan aggódnak amiatt, hogy nem tudnak elegendő fehérjét bevinni állati eredetű élelmiszerek fogyasztása nélkül, de ez egyáltalán nem igaz. Egy adag párolt szójabab például 18 gramm fehérjét, míg ugyanannyi tempeh 16 gramm fehérjét tartalmaz. Ez utóbbi egy erjesztett szójababból készült élelmiszer, amely igen magas rosttartalommal is rendelkezik. Szintén kiváló forrás a tofu, amely 10 gramm fehérjét vonultat fel egyetlen adagban.
Szintén jelentős fehérjetartalommal rendelkeznek a különféle hüvelyesek. Fél csésze lencsében 9 gramm található, emellett pedig rostban is gazdag, fogyasztása csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Fél csésze fekete babban csaknem 8 grammfehérjevan, ugyanennyi limababban pedig 7,3 gramm. Fél csésze csicseriborsó 6 gramm fehérjét tartalmaz.
A földimogyoróban, illetve az abból készült mogyoróvajban is sok a fehérje - negyedcsészényi mogyoróban, illetve két evőkanál mogyoróvajban körülbelül 7 gramm található. Bővelkedik még fehérjében a vadrizs is - egy csészényiben 6,5 grammnyi található. Negyedcsésze mandulában pedig 6 gramm fehérje van.
Forrás: prevention.com