A The Lancet 2018-as kutatása egyértelműen arra az eredményre jutott, hogy a szervezetünknek azzal teszünk a legjobbat, ha egyáltalán nem iszunk alkoholt, ezt már az elején nagyon fontos leszögezni. Nem csak egészségtelen, de igencsak kalóriadús is - minél több alkoholt tartalmaz egy adott ital, annál jobban hizlal - ráadásul szinte észrevétlenül.
Az alkohol így hat a súlyunkra
Hogy az alkoholfogyasztás miatt számíthatunk-e pluszkilókra, elsősorban attól függ, hogy mennyit, illetve milyen gyakran iszunk. Kutatások szerint emellett az sem mindegy például, hogy milyen neműek vagyunk. Kattintson a részletekért!
Szabad inni alkoholt a fogyókúrázóknak?
Csak egy példa: ha valaki minden este megiszik egy pohár (másfél-két deci) vörösbort, az heti szinten 1750 kalóriányi többletet is jelenthet, tehát annyit, mintha egy plusz napot iktattunk volna be a hétbe étkezés szempontjából. Ezek az extra kalóriák pedig már néhány hónap után látványos súlynövekedéshez vezethetnek. Ha igazán kalóriaszegény alkoholos italokat akarunk rendelni, akkor figyelnünk kell az alkoholtartalomra, a mennyiségre, az összetevőkre is.
Minél sötétebb színű a sör, annál több kalóriát tartalmazHa például valamilyen koktélra vágyunk, margarita helyett, amibe sokszor tesznek cukrozott gyümölcslevet friss helyett, válasszunk inkább tequilát friss lime-dzsúzzal. Ez mindössze kétszáz kalória. A vodka-szóda citrommal kedvelt ital, nem véletlenül: egy pohárnyi belőle mindössze 96 kalória, és a szódavíz segít rehidratálni a szervezetet. Ha szóda helyett tonikot választunk, azzal máris plusz 80 kalóriát, és 20 gramm cukrot is hozzáadunk az italunkhoz.
Ha mojitóra vágyunk, akkor felejtsük el a cukorszirupot, ez adja ugyanis az ital kalóriatartalmának nagy részét - ha nem keverünk bele, akkor akár 70 kalóriát is megspórolhatunk. Kérhetjük light rummal, és egy kiskanál cukorral, vagy cukorhelyettesítővel, sok-sok mentával, kicsit több szódával és limelével - így ízesebb lesz, de felesleges kalóriák nélkül. Ha bárban kérjük, egyszerűen szóljunk a pultosnak, hogy a cukorszirup helyett dupla adag limelével keverje az italunkat.
A light söröknek is érdemes adni egy esélyt, mivel adagonként akár 50 kalóriát is megspórolhatunk a fogyasztásukkal - ha vacsora mellé isszuk, már ennyi is sokat számít. Ha a hagyományos söröket preferáljuk, akkor sem árt, ha tiszában vagyunk benne, hogy minél sötétebb egy sör, annál több benne a kalória, tehát érdemes a világosabb fajtákból válogatni. Borok esetében kerüljük a desszertborokat, illetve az üvegen figyeljünk az alkoholtartalomra - minél magasabb egy bor alkoholtartalma, annál több kalória található benne. A száraz fehér, illetve rozé borokban van a legkevesebb kalória, ezeket is fröccsben a legjobb fogyasztani az extra vízbevitel miatt. Pezsgőkből is a szárazabbat érdemes választani, mert ezekben is kevesebb kalória található.
Forrás: prevention.com