A depresszió nem több mint egyszerű rosszkedv

A rosszkedv és a szomorúság gyakran kísérő tünetei a depressziónak, de egyáltalán nem azonosak azzal. Időnként mindenki érezhet szomorúságot, amit fájdalmas, kellemetlen élmények és emlékek válthatnak ki, de a szomorúság elmúlik, és nem állandó. A depresszió ezzel szemben krónikus probléma, mely nem múlik el, és a negatív érzések hosszú sorával jár együtt, a szomorúság csak egy a sok közül.

A depresszió a gyengék betegsége

Senki nem dönti el, hogy depressziós lesz-e vagy sem, és az, hogy kinél alakul ki a depresszió, nem minősíti az illető szellemi vagy érzelmi képességeit. A depresszió igen összetett betegség, melynek biokémiai, környezet, genetikai és lelki okai egyaránt vannak, de az, hogy valaki nem elég "erős", nem magyarázat a depresszióra.

A depresszió nem az unatkozó, hisztis nők betegsége (fotó: 123rf)

A depresszió nem is igazi betegség, csak beképzeljük

Hogy áll a depresszióval? Töltse ki a tesztet és kiderül, kell-e aggódnia.

Bármennyire is úgy tűnik, hogy a depresszió azok betegsége, akik "jó dolgukban" nem tudják, hogy mit csináljanak, valójában igen komoly és valóságos betegségről van szó, melynek biokémiai okai is vannak (például a hormonális egyensúly felbomlása), és testi, lelki tünetei egyaránt lehetnek. Ezek azonban meglehetősen általánosak, és valóban könnyen összetéveszthetőek például egy hosszú nap utáni kimerültséggel. Ennek ellenére, ha valaki hosszú ideje küzd álmatlansággal, étvágytalansággal, megmagyarázhatatlan izomfájdalmakkal és egyéb tünetekkel, mindenképpen érdemes kivizsgáltatni magát.

Egy igazi férfi nem lesz depressziós

Nagyon sokan úgy gondolják, hogy a depresszió a "gyenge nők" betegsége, és a férfiak egyszerűen nem lesznek depressziósok. Valójában azonban a férfiak ugyanúgy hajlamosak erre a betegségre - igaz, a tünetek és a jellemzők gyakran különböznek azoktól, amelyeket a nők átélnek, így nagyon könnyen összekeverhetjük ezeket más betegségekkel, vagy éppen nem tulajdonítunk ezeknek elegendő figyelmet. A férfiakra egyéb okok miatt is veszélyesebb lehet, a szakemberek szerint ugyanis hajlamosabbak arra, hogy eltitkolják a problémáikat, vagy hogy alkoholban, kábítószerekben keressék a megoldást.


Csak tablettáktól remélhetjük a megoldást

Az antidepresszánsok és egyéb gyógyszerek valóban sokat segíthetnek egy-egy betegen, de mivel nagyon változatos formákban jelentkező problémáról van szó, nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy egy tablettától egyből jobban leszünk. A depresszió kezelésében legalább olyan nagy szerepe van a pszichoterápiának, az életmód megváltoztaásának és egyéb módszereknek is.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!