A lépcsőzést senki sem szereti, hiszen még a viszonylag jó fizikai állapotban lévők állóképességét is igen gyakran próbára teszi. De vajon minek köszönhető, hogy a lépcsőzéstől még egy magát fittnek valló ember is olyan könnyen kifárad? A válasz abban rejlik, hogy a lépcsőzés egy olyan, meglehetősen magas intenzitású mozgás, amellyel közben a saját testúlyunkat is megmozgatjuk - tehát tulajdonképpen egyszerre minősül súlyzós, illetve kardió edzésnek. Így már egyből érthetőbb a dolog, ugye? Tulajdonképpen bármilyen fitt is valaki, ha nem speciálisan arra edz, hogy lépcsőket másszon, viszonylag gyorsan ki fog fulladni ebben a cselekvésben.
Miért jó kint futni télen?
A hideg miatt nem szükséges abbahagyni a futást, kocogást, tempós sétát, hisz immunrendszerünket remekül edzi a friss levegő, és hangulatunknak is jót tesz, ha kimozdulunk a fűtött szobából. Kattintson a részletekért!
Ezért fáradunk ki lépcsőzéskor
Ez még azokra is igaz, akik például rendszeresen futnak, a harmadik emelet környékén már azért ők is szuszogni kezdenek. A lépcsőzés körülbelül 50 százalékkal megerőltetőbb, mint egy meredek lejtőn felfelé gyalogolni, vagy súlyokat emelgetni. A konditermi lépcsőgépes edzés is nagyon intenzív, és akármennyit is edzünk rajta, nem lesz könnyebb.
Éppen ezt veszi alapul az a lépcsőzős fittségi teszt is, aminek az a lényege, hogy ha képesek vagyunk négy emeletnyi lépcsőfokot 45-55 másodpercen belül megmászni anélkül, hogy megállnánk, akkor elmondhatjuk magunkról, hogy kiváló fittségi állapotnak örvendünk. Valósznínű, hogy a szívünk majd kiugrik majd a helyéből, és alig kapunk levegőt, ha ezt megcsináljuk, cserébe egészen nyugodtan jelenthetjük ki magunkról bárkinek, hogy mi bizony kifejezetten fittek vagyunk.
A lépcsőzés az állóképességünkre is jó hatással vanA számok mögött kutatás is áll, méghozzá az European Society of Cardiology-é, melynek során 12,000 ember edzettségi szintjét, pontosabban a szívük erejét vizsgálták meg. A mértékegység MET volt (metabolic equivalents) - a testünk például 1 MET -et használ, ha a gépünk előtt ülünk, 3 MET-et, ha sétálunk, és 6 MET-et, ha kocogunk. A legmagasabb érték a skálán a 10 MET, ennyit gyors futáshoz használunk. A kutatások eredménye szerint minden egyes elért MET 9 százalékkal csökkenti annak az esélyét, hogy rákban, vagy szív-és érrendszeri betegségben haljunk meg.
A fő cél tehát a 10 MET, ami - logikusan - azt jelenti, hogy egy percen belül meg tudunk mászni négy emeletnyi lépcsőt megállás nélkül. Ha nem megy, akkor se keseredjünk el: minél közelebb vagyunk ehhez a számhoz, annál jobb a fizikai állapotunk - csupán csak még edzenünk kell egy keveset, hogy elérjük az ideális állapotot.
Forrás: care2.com