Mit és mennyit ehet egy macska?
A macska kertben élve alkalmanként vadászik, rovarokkal, egerekkel és madarakkal egészíti ki étrendjét, ezért lakásban tartva is fontos törekedni a változatos étrendre, elsősorban a megfelelő mennyiségűfehérjebiztosítására. A rendszeres étkezés kialakítása mellett az állandó étkezési hely megteremtése is kiemelt jelentőségű. Amennyiben nincs kertünk, célszerű sétáltatni kedvencünket, vagy a lakásunkban időnként futtatni, mozgásban tartani a túlsúly elkerülése érdekében.
Mi a macskafű és hogyan funkcionál?
A természetben is fontos szerepe van a macskák fűfogyasztásának, ezért fontos, hogy ha nincs kertünk, akkor biztosítsunk kedvencünk számára füvet a lakásban is akár egy cserépben, jól megközelíthető helyen. Tisztítja a bélrendszerüket, segíti az emésztésüket, ezért a fű elfogyasztását követően előfordul, hogy öklendeznek, ám ilyen esetben ne ijedjünk meg, ez természetes tisztulási folyamat.
Fontos szerepe van a macskák fűfogyasztásánakMit tegyünk, ha paraziták élősködnek a kedvencünkön vagy kedvencünkben?
Ha állatunknak hasmenése van, ürülékében parazitákat találunk, vagy indokolatlanul soványnak tűnik, esetleg gyenge vagy levert, érdemes mihamarabb állatorvoshoz fordulni, aki szükség esetén féreghajtót ír fel a számára. A bolha- vagy kullancsfertőzés nyakörvekkel, rácsepegtető oldatos készítményekkel vagy tablettákkal kezelhető, illetve megelőzhető.
Hogyan alakítsuk ki az illemhelyet?
Törekedjünk rá, hogy jól megközelíthető, de nyugodtabb helyen legyen az alom. Fontos a tisztaság, ezért cseréljük rendszeresen az almot, hiszen több kórokozó ésfertőzésmelegágya lehet. A szoktatási időszak alatt legyünk türelmesek az állattal, de egyben éreztessük vele határozottan, hogy hol a helye ennek a tevékenységnek.
A macskák így hódították meg a világot
A macskák sikeresen manipulálták az embereket, céljuk beteljesült: mára ők lettek a világ urai. Kutatók nemrég arra a kínzó kérdésre is választ adtak, hogy mikor és hogyan kezdtek bele a szőrös kis négylábúak világhódító útjukba. Részletekért kattintson!
Milyen rendszerességgel vigyük állatorvoshoz?
Féregtelenítés mellett az állat egészségének időnkénti felülvizsgálata és baj esetén orvoslása is feladatunk. Nemcsak kedvencünkért, hanem utódaiért is felelősek vagyunk. Ha nem tudunk felelős gazdát találni nekik, inkább kerüljük el, hogy utódok szülessenek, és legjobb, ha ivartalaníttatjuk az állatot. Lássuk el egyedi elektronikus jelöléssel (mikrochippel), így nyomon követhetőek az adatai, lakhelye, baj esetén pedig értesíthető a gazda.
Milyen eszközöket biztosítsunk lakásunkban a megfelelő mozgás érdekében?
A megfelelő környezet megteremtése minden gazda számára kötelesség. Lakásban tartott macskák esetében fontos, hogy bent is kielégíthessék mozgásigényüket. Karmukat folyamatosan élesítik, ezért célszerű kaparófa vagy macskamászóka, illetve egyéb macskajátékok biztosítása a lakásban.
Szabályozza-e az Európai Unió a macskatartást?
A közhiedelemmel ellentétben nincs olyan uniós jogszabály, amely a kutya- és macskatartás állatvédelmi aspektusait taglalná. Jelenleg országhatáron átnyúló utaztatásuk állategészségügyi feltételeit határozzák meg közösségi szinten.
Forrás: szupermenta.hu