Tünetek
A mélyvénás trombózis alattomos betegség, az esetek nagyobb részében nem mutatkozik meg jól észrevehető tünetekkel, leggyakoribb formája a medencevénák és az alsó lábszár-trombózisa. Amennyiben egy testrész, leginkább alsó végtag (ritkán felső is lehet) megduzzad - ami jelentheti a bokától, a lábfejen át az egész alsó végtag megdagadását - és fokozódó fájdalommal jár, bőrfelülete a gyulladás miatt meleggé válik, bepirosodik vagy kékesen elszíneződik, akkor ott nagy valószínűséggel vérrög (trombus) alakult ki. Olykor a bedagadt láb vádlijában izomlázszerű érzet is keletkezik vagy megjelenik a Homan-tünet, azaz a lábfej hátrafeszítésével a térdhajlatban a beteg erős fájdalmat érez. Késői tünete a bőr barnás elszíneződése (poszttrombotikus szindróma), ami főként a bokáknál jelenik meg a kitágult vénákból kivándorolt vörösvértestek hatására. Itt a bőr jóval sérülékenyebb, könnyebben fekélyesedik.
Olvasson részletesen a mélyvénás trombózis tüneteiről, kezelési lehetőségéről és megelőzéséről!
Miért veszélyes?
A mélyvénás trombózis veszélyes, sokszor halálos következményekkel is járhat. A vénában kialakult vérrög ugyanis a tüdőbe juthat, ahol elzárva egy verőeret, halálos kimenetelű tüdőembóliát okoz. Előfordul, hogy már csak a tüdőembólia tünetei jelzik a mélyvénás trombózist, ezek a légszomj, fulladás, köhögés, rossz közérzet, véres köpet, erős, szúró jellegű mellkasi fájdalom, szédülés, ájulás.
A vénában kialakuló és leszakadó kisebb vérrögök krónikus tüdőembóliát is okozhatnak, mely sokszor csak jelentéktelen alsó légúti panaszokban nyilvánul meg, de akár agyembólia is lehet a következménye.
Hozzávetőlegesen évente minden kétezredik embernél alakul ki a betegség, a nőknél valamivel gyakoribb. Az első eset után ráadásul jóval gyakrabban alakul ki újabb trombózis.Tünet nélkül bekövetkező néma trombózis évekkel később is problémát okozhat, lábszárödéma, visszértágulat, a bokatáj kötőszövetes megkeményedése és rozsdabarna elszíneződése formájában.
Kockázatok
A trombózis azért érinti leginkább az alsó végtagokat, mert a láb vérkeringése könnyen lelassul, ha izmai nem mozognak eleget. Rizikófaktorai a hosszú ideig tartó ülés, huzamosabb ágynyugalom, a vénák sérülése vagy műtéte, a műtét során alkalmazott általános altatás, öröklött véralvadási zavar, terhesség, bizonyos daganatos megbetegedéseknél a véralvadást elősegítő anyagok, egyes daganatellenes gyógyszerek, szívelégtelenség,fogamzásgátlótabletták, pacemaker vagy centrális vénába helyezett katéter, mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia a családban, elhízás, kövérség, dohányzás.