Rózsaszínes
Lehet, hogy alacsony az ösztrogénszintünk - a rózsaszínes árnyalat különösen akkor utalhat erre, ha a szokásosnál gyengébb vérzés is társul hozzá. A rendszeresen és keményen edző nőknél szintén előfordulhat ilyesmi, mivel a túlzásba vitt sport hatással lehet az ösztrogénszintre és a teljes ciklusra is. Az alacsony ösztrogénszint önmagában nem veszélyes, de érdemes beszélni róla orvosunkkal, mert hosszú távon növelheti például acsontritkulásesélyének kialakulását. Rózsaszínes vérzést okozhat még a policisztás ovárium szindróma, illetve a menopauza közeledése is.
Honnan tudja, hogy normális a menzesze?
A normális menstruációs periódus egyénre szabott, mindenkinél más számít annak. Vannak azonban általános érvényű szabályok, amelyek az átlagos menstruációs ciklus ismérvei. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!
Halvány, vizes árnyalatú
Tápanyaghiányra utalhat, például komolyabb vashiányos vérszegénységre, különösen, ha azt is tapasztaljuk, hogy vérzésünk egyre gyengébb és gyengébb lesz. Ha több hónapban is ilyesmit tapasztalunk egymás után, akkor érdemes csináltatni egy vérvizsgálatot.
Sötétbarna
Ha amenzeszelején jelentkezik, akkor teljesen normális, és általában az okozza, hogy némi méhnyálkahártya-szövet is távozik a vérzéskor. Néha pedig egyszerűen annyiról van szó, hogy a vérnek van elég ideje oxidálódni, mielőtt kiürül: ez okozza a színváltozást.
A menstruációs vér színe is betegségekről árulkodhatLekvárra hasonlító szín és állag
Ez arra utalhat, hogy progeszteronszintünk alacsony, ösztrogénszintünk pedig magas. Némi alvadás, illetve kisebb rögök ürülése teljesen normálisnak számít, viszont a sok, illetve nagyobb méretű rögök akár komolyabb hormonális egyensúlyzavart is jelezhetnek.
Vörös és szürke keveréke
Valamilyen fertőzésre, esetleg nemi betegségre utalhat. Ilyenkor érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni. Vetélésnél is előfordulhat, hogy szürkés szövet ürül a vérrel a hüvelyen keresztül.
Forrás: womenshealthmag.com