Túl sok edzés
Nem véletlen, hogy a maratonfutók közül sokaknak egy idő után elmarad a menzesze - a túlzásba vitt sportolás az alacsony testzsírszázalékkal párosítva komolyan bezavarhat a ciklusba. Ilyenkor a test olyan súlyos stressznek van kitéve, hogy átmenetileg leállítja termékenységi hormonok termelését. Ha azt tapasztaljuk, hogy három egymást követő hónapban kimarad a menzeszünk, és nem vagyunk terhesek, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
A normális menstruációs periódus egyénre szabott, mindenkinél más számít annak. Vannak azonban általános érvényű szabályok, amik az átlagos menstruációs ciklus ismérvei. Honnan tudja, hogy normális a menzesze? Cikkünkben a válasz!
Túlsúly
Ha a testben a zsír mennyisége túl magas, attól túlságosan megemelkedhet az ösztrogénszint, ezért a túlsúlyos nőknél gyakori a rendszertelen, de igen erős, és hosszan tartó menstruáció. Ilyenkor nagyon fontos, hogy leadjanak néhány kilót, mert a tartósan magas ösztrogénszint nagy mértékben növeli bizonyos női szervek rákos megbetegedésének kockázatát.
A túl sok edzés is hatással lehet a menstruációs ciklusraTúl alacsony testsúly
Ilyenkor ösztrogénből általában túlságosan kevés termelődik, ami miatt először rendszertelenné válhat, később pedig akár teljes egészében is elmaradhat a menstruáció. Ez elsősorban azoknál lehetséges, akik viszonylag rövid idő alatt szabadultak meg relatíve nagy súlytól.
Bizonyos gyógyszerek
Minden hormontartalmú gyógyszer - például a pajzsmirigy-gyógyszerek -, a szteroidok és az antipszichotikumok, antidepresszánsok is hatással lehetnek a menstruációra. Éppen ezért, ha ilyesmit szedünk, és változásokat tapasztalunk a ciklusunkban, ne pánikoljuk - érdeklődjünk az orvosunknál, nem lehetséges-e a váltás egy másik gyógyszerre.
Stressz
Evolúciós értelemben egy stresszel teli időszak nem a legjobb választás a gyermekvállalás szempontjából, és a testünk erre reagál is - nem véletlen, hogy a magas stressz alatt álló nők kevésbé termékenyek. A folyamatos feszültség a ciklus ritmusába is bezavarhat, akárcsak a stresszel járó alvászavarok.
Forrás: health.com