Apajzsmirigyrendellenes működése egyáltalán nem ritka a kutyák és macskák esetében. Míg a kutyáknál inkább az alulműködés a jellemző, a macskáknál gyakoribb a túlműködés. Az állatoknál a betegség bármilyen életkorban jelentkezhet, de a macskáknál a tünetek csak ritkán válnak nyilvánvalóvá 7 éves kor előtt, míg a kutyák esetében 2 és 7 éves koruk között jelentkezhetnek.
Ha a kutya lomhább, kedvetlenebb lesz, az jelezhet alulműködő pajzsmirigyet
Megváltozhat az állatok energiaszintje, aktivitása
Alulműködő pajzsmirigy esetén a kutya egyre lomhább lesz, kevésbé lelkesen játszik, vagy indul sétálni, valószínűleg többet is alszik. A túlműködő pajzsmirigyű macskák viszont élénkebbé, energikusabbá válnak, ami elsőre még akár jól is hangozhat, de ha például egy idősebb cicánál tapasztalunk ilyesmit, érdemes lehet megvizsgáltatni a hormonszintjét - főleg, ha többet iszik, eszik, nyávog, vizel, esetleg rendszeresen hány is.
A testsúlyra is hatással van
Ha a kutyánk ugyanannyit eszik, és mozog, mint korábban, mégis hízni kezd, akkor szintén gyanakodhatunk arra, hogy a pajzsmirigyével nincs minden rendben, és ha a betegséget nem diagnosztizálják időben, az állat akár kórosan is elhízhat. A macskáknál látványos fogyás jelentkezhet, ha túlműködik a pajzsmirigyük, miközben az étvágyuk megnő - ezeket a tüneteket különösebben az idősebb cicáknál érdemes komolyan venni.
Az állatok szőrével, bőrével is lehet gond
A alulműködő pajzsmirigyű kutyák szőre fénytelenné válik, hullani kezd, száraz lesz, a bőrük hámlani kezd. Emellett feltűnően fázékonnyá is válhatnak, több időt töltenek a fűtőtest közelében, és hideg időben vonakodnak kimenni. A túlműködő pajzsmirgyű macskáknál a szőr zsírossá, fénytelenné válhat, a cicák pedig néha hanyagolni kezdik a mosdást, és "ápolatlanabbá" válik a külsejük. Náluk jellemző tünet még az egyre gyakoribb hányás, amivel mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, mert a kezeletlen pajzsmirigybetegség a cicáknál vérnyomásgondokhoz, és szívbetegség kialakulásához vezethet.
Forrás: petmd.com