Mik azok a pajzsmirigygöbök?
Apajzsmirigya nyak elülső részén található, pillangó alakú szerv, amely bár méretét tekintve igen apró, mégis szinte az egész szervezet működésére kihatással van. Zavarai igen gyakoriak: ezek a problémák adódhatnak a szerkezetéből vagy a hormontermeléséből egyaránt. Sok embernél alakulnak ki rajta úgynevezett göbök, amik befolyásolhatják a pajzsmirigy működését is. Ezek a göbök igen változatosak lehetnek, általánosságban ugyanakkor elmondható, hogy főként csak az egy centiméternél nagyobb képletek igényelnek kezelést. Fajtájukat tekintve léteznek meleg, általában pajzsmirigy-túlműködést okozó göbök, valamint hideg, többnyire inaktív göbök. Mégis ez utóbbiak a veszélyesebbek, mert gyakrabban bizonyulnak rosszindulatúnak.
A pajzsmirigygöbök akár rosszindulatú elváltozások is lehetnekAz Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint világszerte 2 milliárd embert érint valamilyen mértékben a jódhiány. Részletek itt.
Érdemes megemlíteni, hogy a jódhiány elősegíti az elváltozások kialakulásukat, márpedig Magyarország területének nagyobb része erősen jódhiányos területnek számít. A problémára rendszerint nyelési nehézség, torokban lévő gombócérzés, esetleg rekedt hang hívja fel a figyelmet. Gyanú esetén az orvos először tapintással megvizsgálja a nyak érintett részét, ám biztos diagnózist csak ultrahang és finomtű-biopszia útján lehet kapni.
Mikor kell műteni a göböket?
Annak eldöntésére, hogy indokolt-e a sebészi beavatkozás, alapos vizsgálatokra van szükség, így labor-, ultrahangos és izotópos vizsgálatra, esetenként citológiai mintavételre is. Az operációt többnyire göbös elváltozás, strúma, súlyosabb túlműködés, hormontermelő daganat, rosszindulatú daganat, esetleg ciszták megjelenése teszi elengedhetetlenné. "Göbök esetén akkor indokolt a műtét, ha komoly befolyást gyakorolnak a hormontermelésre, rossz hatással vannak a beteg életminőségére, gyorsan növekednek, a gyógyszeres terápia sikertelen, valamint akkor, ha rosszindulatú elváltozással állunk szemben" - mondta el dr. Tihanyi Balázs, a Budai Endokrinközpont sebésze.
Hogy milyen mértékű a beavatkozás, az részben a beteg állapotától, részben az alapbetegség típusától, a göbök elhelyezkedésétől, méretétől is függ. Ha a göbök csak a pajzsmirigy egyik lebenyében vannak jelen, akkor elég a mirigynek csupán az egyik felét eltávolítani, ám ha mindkettőben jelen vannak, vagy ha jelentősen túlműködik a szerv, akkor szükséges a teljes eltávolítás. Fontos tudni, hogy amennyiben nagy mértékben el kell távolítani a pajzsmirigyet, úgy a beteg élete végéig hormonpótlásra szorul, eközben viszont teljes értékű életet élhet.