A McGill Egyetemi Egészségügyi Központja (RI-MUHC) a Sherbrooke Egyetemmel és a Miontgréali Egyetemmel együttműködve 67 évesnél idősebb embereknél vizsgálta a fehérjebevitel eloszlását egy nagy átfogó kutatásban Quebecben. A tanulmány eredményei - amelyeket a közelmúltban publikált az American Journal of Clinical Nutrition folyóirat - megváltoztathatják az idősebb emberek ajánlott étrendjét.

Ezek a fehérjehiány jelei

Afehérjenélkülözhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez. Szerencsére nem gyakori, hogy valakinél hiány alakuljon ki belőle, de annál, aki fogyókúrázik, komolyan sportol vagy éppen húsmentes étrendet követ, nem kizárt a proteinhiány. A legfontosabb jeleket az alábbi cikkünkben foglaltuk össze!

Idős korunkra így maradhatunk erősek

"Sok idős ember a napi fehérjefogyasztásának zömét ebédnél és vacsoránál fogyasztja el. Azt akartuk látni, hogy milyen hatással van a szervezetre, ha fehérjeforrásokat adnak a reggelihez, és ezért a három étkezésen keresztül kiegyensúlyozottá válik a fehérjefogyasztás" - mondta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Stéphanie Chevalier, az RI-MUHC anyagcsere-rendellenességekkel foglalkozó tudósa.

A kutatók három évig követték közel 1800 ember életét. A vizsgálatba 67 és 84 év közötti egészséges embereket vontak be, 827 férfit és 914 nőt. A Quebecben élő időseknél az étkezés és az izomtömeg, az izomerő és a mobilitási képesség közötti kapcsolatot igyekeztek feltárni.

A kiegyensúlyozott fehérjefogyasztás előnyei időskorban is jelentkeznek

"Megfigyeltük mindkét nem esetében, hogy akik a nap folyamán kiegyensúlyozottan fogyasztottak fehérjét, nagyobb izomerőt mutattak azokhoz képest, akik többet fogyasztottak az esti étkezés során, és kevesebbet a reggelinél. De a fehérjebevitel eloszlása nem mutatott összefüggést a mobilitási képességgel."

Minden testszövet, beleértve az izmokat is aminosavakból felépülő fehérjékből áll. Ha a fehérjebevitel csökken, a szintézis nem marad megfelelő, és ez az izomtömeg elvesztését eredményezi.


"Kutatásaink olyan tudományos bizonyítékokat találtak, amelyek szerint az időseknek több étkezés során is fehérjét kell fogyasztaniuk, mivel több aminosavra, különösen leucinre van szükségük a fehérjeszintézishez. Érdekes lenne megvizsgálni a fehérjeforrásokat és aminosav-összetételüket a jövőbeli vizsgálatokban, hogy továbbfejlesszük megfigyeléseinket" - állapította meg Dr. Chevalier.

Forrás: sciencedaily.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!