A repülés mára kitört a gazdagok luxusvilágából, és a középosztálynak is elérhetővé vált. Ennek következtében a repülőn utazók száma évről évre növekszik. 2016-ban átlagosan minden pillanatban 9728 repülő volt az égen, rajtuk pedig 1 270 406 ember utazott - írja az index.hu.
Az utasok száma évente 5 százalékkal nő, jelenleg 4 milliárd jegyet váltanak egy évben a kereskedelmi járatokra. Ha pedig maradnak a jelenlegi trendek, 2036-ra az előrejelzések szerint az utasok száma majdnem megduplázódik. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag többen repülnek majd egy évben, mint ahány ember él ma a Földön.
2016-ban átlagosan minden pillanatban 9728 repülő volt az égenFontos tudni, hogy a kerozint égető repülők rengeteg üvegházhatású gázt, főként szén-dioxidot és nitrogén-oxidokat termelnek. Ma még a repülés emissziója nem tűnik nagynak - az emberi kibocsátás 2 százalékáért felelős. Az előrejelzések szerint azonban az évszázad közepére ez az arány meghaladja majd a 10 százalékot - sőt akár a 20-at is, ha az emberiség tényleg nekiáll az egyéb emissziós források (legfőképpen a közúti közlekedés) visszaszorításának, például az elektromos meghajtás elterjesztésével. Ezzel a repülés lesz a legnagyobb széndioxid-kibocsátó gazdasági ág az összes közül.
A levegőben is megtalálhatjuk a nagy őt - részletek!
2016-ban született egy klímaegyezményektől független, önkéntes alapon működő megállapodás, amely azt tűzte ki célul, hogy 2020 után már ne növekedjen a repülés nettó emissziója. Ezen azt kell érteni, hogy bár az egyre több repülő továbbra is egyre több szén-dioxidot fog kipöfögni, a légitársaságoknak kötelező lesz kibocsátási kvótákat vásárolniuk, hasonlóan az iparosodott országokhoz.
Az Airbus New Scientistnek nyilatkozó környezetvédelmi igazgatója elmondta, hogy ez kezdetnek nem rossz, hiszen az egyezmény így a jelenlegi repülési eredetű szén-dioxid-kibocsátás több mint háromnegyedét lefedi, de van még hova fejlődni. A CORSIA-nak rövidített megállapodás azért sem fogja valószínűleg megváltani a világot, mert Kína, ahol a légiutas-forgalom robbanásszerű növekedését várják a közeljövőben, nem írta alá, és az Európai Unió, amely nem tartja elég szigorúnak a korlátozást, formálisan ellenzi azt.