A rühesség azonfertőző betegségekközé tartozik, amelyet gyakorlatilag bárki elkaphat. Az atkaragály megelőzésének alapfeltétele a tisztaság. Rendszeres kézmosással, - a jellegzetes éjszakai bőrviszketés - korai felismerésével, a ruhák, törölközők és az ágynemű hőkezelésével, a környezet alapos fertőtlenítésével megakadályozhatjuk a továbbterjedését és kiújulását.

A családtagok kezelése is szükséges

Mivel emberről-emberre terjed, lappangási ideje több hét, az együtt élő családtagok kezelése mindig szükséges a tünetek fennállásától függetlenül. A fertőzött és családjának kezelésével egyidejűleg az általuk használt textíliák (ágynemű, fehérnemű, ruházat, kárpit, autóülés, törölköző) rühatka-mentesítéséről is gondoskodni kell. Leghatásosabb módszer a megfelelő hőkezelés, mosás, vasalás, valamint atkairtó hab alkalmazása. Az igen érzékeny élősködő a bőrről lekerülve száraz levegőn csak 1-2, nedves ruhán azonban akár 10 napig is életben marad.

A rühesség legjellemzőbb tünete az erős viszketés, amely éjszaka a legkínzóbb. Ha afertőzésmegtörtént és az atkák kezdenek elszaporodni, az első tünet, melyet okoznak, a viszketés, amely különösen este élénkül meg. A tünetekről és kezelésről bővebben az alábbi cikkünkben olvashatnak!

A fertőződéssel a rühatkák a vékonyabb bőrterületekben telepednek meg, könnyen befúrják magukat az ujjak közötti területekre, a mellbimbó és a nemi szervek környékére, a csukló- és bokatáj, a hajlatok és a köldök bőrébe.

A rühesség korai stádiumban még könnyen összekeverhető más bőrproblémával, de idővel megjelenik a mindent kizáró könyörtelen vakarózás, főleg esténként. Az erős viszketésért nem közvetlenül a rühatka felelős, hanem az ellene, és ürüléke ellen kialakult allergiás reakció. A rühatkák hámsejtekkel táplálkoznak, csakúgy, mint a szintén erősen allergizáló házipor-atkák, de szerencsére ezek nem hatolnak az ember bőre alá, a lehulló/leváló hámsejteken élnek.


A rendelkezésre álló kezelési módszerek általában igen gyorsan megölik a petéket és az atkákat, ám a viszketés további heteken át eltarthat. Ha a különböző gyógymódok és óvintézkedések ellenére négy hét múlva sem szűnik meg, vagy ha újabbkiütésjelenik meg, akkor vissza kell menni az orvoshoz, lehet, hogy újabb kúrára lesz szükség.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!