A kopaszodás sok férfinak már a harmincas éveiben is problémát okoz, a haj vonala (genetikai és hormonális okokból) jellemzően ilyenkor kezd feljebb húzódni. Ez a folyamat azonban nem hagy nyomot az arcszőrzeten, sőt sokan egy dús szakáll növesztésével egyenlítik ki a nagyfokú hajvesztést. A két szőrtípus között azonban nagy különbség van, a szakáll gyakorlatilag az arcra nőtt fanszőrzet - írja az Index.

Ezért kopaszodunk meg

A hajszálak folyamatosan megújulnak, hiszen minden nap hullanak és nőnek is ki új hajszálaink. Ez állatoknál is így van, csak éppen nagyobb periódusonként, hiszen senki nem csodálkozik azon, hogy a kutyák vedlenek. Embereknél ez a rendszer nem így működik, ez esetben ugyanis - még a ha a hajváltás mértéke szezonálisan ingadozhat is - folyamatos a hajváltás, a különbség pedig nem látványos. Akopaszodásokairól bővebben az alábbi cikkben írtunk!

Ez a különbség a haj és a szakáll között

A haj színében és minőségében is különbözik a test többi részén növő szőrzettől. Az eltérő szín oka, hogy a festékanyagot termelő sejtek más összetételűek, emiatt tapintásuk is más, és kevésbé göndörödik, mint a test más részein növő szőrszálak. Míg a haj a csecsemőkor kezdetén kinő (sőt egyes esetekben már az anyaméhben megjelenik), a test egyéb részein növő szőrök a pubertáshoz, vagyis a nemi éréshez kapcsolódnak.

A kopaszodás nem jár együtt a szakáll kihullásával

Mind a haj-, mind pedig a szőrszálak növekedését háromszakaszos ciklusra oszthatjuk fel. Először a szőrtüszőből előbújó fiatal szőrszál indul gyors növekedésnek. Ennek a szakasznak a végén a szőrnövekedés lelassul, az átmeneti fázisban még él, majd végül elhal és kihullik. Ugyanez a folyamat a haj esetében lassabb, míg a szakállnál sokkal gyorsabb - emiatt pedig általában nem tudunk olyan hosszú szakállat növeszteni, mint hajat. A szakáll szőrtüszői azonban sokkal több növekedési ciklust képesek megélni, mint a fejtetőn lévő tüszők.

A férfiak kopaszodásáért nagyrészt a tesztoszteron felelős. Miközben a férfi nemi hormon a szakáll és más testszőrök növekedését éppen hogy serkenti, addig a hajszálak tüszőire roncsoló hatása van. Ezt a hatást a szerencsétlen genetikai háttér tovább erősíti: akik egy AR jelű gén rosszabbik génváltozatát örökölték szüleiktől, azok a kopaszodásra is hajlamosabbak.


A kopaszodásnak azonban evolúciós okai is lehetnek: a kanadai Laval Egyetem kutatói szerint a szakáll miatt gátolt hőleadást kompenzáljuk a kopaszsággal. A kopasz bőr kétszer-háromszor több hőt ad le az izzadás útján, mint a hajas vagy szakállas.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!