Melyek a kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt hipertónia leggyakoribb szövődményei? Részletek itt.

A magasvérnyomás-betegség velejárója, hogy a páciensnek egy életen át figyelnie kell a vérnyomására. Ezt azonban kényelmetlenség helyett érdemes inkább lehetőségként felfogni. Az így kialakított tudatossággal ugyanis akár az egészségi állapot egésze is javulhat, nem csupán a vérnyomás rendeződhet. Az életmódra vonatkozó tudatosság enyhébb esetekben akár a gyógyszerszedést is kiválthatja, ugyanis 160/100 Hgmm alatti vérnyomásnál, illetve szövődmények és társbetegségek nélkül az első lépést az életmódkezelés jelenti. Az életmódorvoslás egyik alapköve a mozgásterápia, amelymagas vérnyomásesetén a lehetőleg naponta végzett közepes intenzitású kardiómozgásra (intenzív sétára, futásra, kerékpározásra, úszásra) épül. A másik támpont a táplálkozás. Ideális lehet a mediterrán vagy a DASH-diéta, amelynek lényege a naponta négyszeri gyümölcs- és zöldség-, két-három alkalommal sovány tejtermék-, illetve rendszeres hal- és fehérhúsfogyasztás.

A magas vérnyomásra szedett gyógyszerek kapcsán be kell tartani néhány alapszabályt

Amennyiben a vérnyomás meghaladja a 160/100-as értékeket, úgy továbbra is nagy szerepe van az életmódkezelésnek, de már gyógyszeres kezelés mellett. Ez utóbbi általánosságban akkor indokolt, ha az életmódkezeléssel három hónap alatt nem sikerült elérni a célértéket, illetve magasabb vérnyomásértékeknél, valamint társbetegségek és szövődmények megléte esetén. Lássuk tehát, hogy milyen alapszabályokat kell betartani a gyógyszerszedés során!

  • Ismerni kell a gyógyszerek nevét és a hatásmechanizmusukat. Fontos elolvasni a betegtájékoztatót, megismerkedni a dózisokkal és az esetleges mellékhatásokkal. A gyógyszerszedés orvos által ismertetett részleteit érdemes leírva magunknál tartani.
  • Bármilyen szakorvoshoz megyünk is, fel kell őt világosítani a szedett gyógyszereinkről, illetve arról, ha bármi változott a magas vérnyomás kezelésében.
  • Ajánlott egy rutint bevezetni a gyógyszerszedésben. Például hasznos lehet egy hétrekeszes gyógyszeres dobozt, hogy egy hétre előre bekészíthessük a szükséges dózisokat a megfelelő rekeszekbe.
  • A gyógyszereket szedjük órarendszerűen, lehetőleg mindig ugyanabban az időpontban. Ne változtassunk semmin, ne hagyjuk abba a gyógyszerszedést, csak ha ezt az orvosunk is támogatja. Akkor sem lehet megszakítani a gyógyszerelést, ha jól érezzük magunkat, mert a hirtelen leállás ronthat az állapoton.
  • Vezessük egy naptárban a gyógyszerelésünk részleteit. Menet közben ugyanis az orvos megváltoztathatja a gyógyszereket vagy az adagolásokat, függően a szervezet reakcióitól. A naptárral nyomon követhetővé válnak ezek a folyamatok.
  • Ha elfelejtettük bevenni az aktuális adagot, pótoljuk minél előbb. Azonban ha már nagyon közel vagyunk a következő adag időpontjához, hagyjuk ki a kimaradt adagot, és folytassuk az eredeti ritmust - semmiképpen sem szabad dupla adagot bevenni a kimaradt pótlására.
  • Mindig idejében írassunk új receptet, ne várjuk meg, amíg kifogyunk egy gyógyszerből.

  • Ne szedjünk vény nélküli és természetes hatóanyagú szereket anélkül, hogy erről egyeztetnénk a kezelőorvossal. Egyes hatóanyagok interakcióba léphetnek egymással, ami nemkívánatos hatássokkal járhat.
  • Utazáskor mindig tartsuk magunknál a gyógyszereket, továbbá ilyenkor se térjünk el az órarendtől. Hosszabb utazásokra nagyobb gyógyszerkészlettel vagy recepttel utazzunk, hogy szükség esetén legyen tartalékunk.
  • Ha érzéstelenítéssel vagy altatással járó műtétre készülünk, beleértve a fogászati beavatkozásokat is, feltétlenül mondjuk el az orvosnak, milyen gyógyszereket szedünk. Előfordulhat, hogy előzetes antibiotikumszedésre lesz szükség.
  • Számoljunk az esetleges mellékhatásokkal, például azzal, hogy egyes gyógyszerek kihathatnak a szívritmusra. Ezért rendszeresen ellenőrizzük a pulzusunkat, a változásokról pedig számoljunk be a kezelőorvosunknak. Más gyógyszerek, amelyek a szűk ereket lazítják, szédülést okozhatnak. Ha felálláskor vagy az ágyból való kikeléskor ezt tapasztaljuk, üljünk vagy feküdjünk le, várjunk pár percet, majd lassan álljunk fel ismét.

"A magas vérnyomás kezelésében és a gyógyszerszedésben is a következetesség a legfontosabb. Ezen kívül kimondottan nagy hangsúlyt kell helyezni az orvos-beteg együttműködésre" - mondta el dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás- és érkockázat-specialistája. "Orvosként arra biztatom a pácienseket, hogy merjenek kérdezni, tájékozódni. Figyeljék a szervezetük reakcióit, és számoljanak is be azokról, mert fontos a visszajelzés. Megfelelő életmóddal és szükség esetén gyógyszerekkel kivédhetők a magas vérnyomással összefüggő esetleges súlyosabb következmények" - tette hozzá.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!