Az afta kialakulásának oka nagyon sokszor ismeretlen, de gyakran valamilyen apró sérülés, seb következménye a fekélyessé váló hólyag. Aftára hajlamosít például a rosszul beállított műfogsor vagy fogszabályozó, a törött fog, a sérült fogtömés. Ha ezeket a problémákat sikerül orvosolni, valószínűleg azaftais ritkábban tér majd vissza (ha visszatér egyáltalán).

Az afta kialakulásának okai

Az afta közvetlen kiváltó oka ismeretlen. A szakemberek szerint több dolog is szerepet játszhat a kialakulásában, többek között az életmódunk, a száj nyálkahártyájának sérülései vagy éppen azimmunrendszergyengesége. Az aftára genetikai tényezők is hatással vannak, néhány ember egyszerűen hajlamosabb az aftára, mint mások.

Az afta kialakulásában nagy szerepet játszik a száj nyálkahártyájának állapota. Ennek romlása, a száj szárazsága növeli az afta megjelenésének esélyét. Bizonyos mikrotápanyagok hiánya (elsősorban folsavé és a vasé) növeli az afta kialakulásának esélyét, akárcsak az immunrendszer gyengesége, működésének zavara vagy éppen a stressz. A nyálkahártya a hormonrendszerünkben bekövetkező változásokra is érzékenyen reagál. Meglepő módon az afta viszonylag ritka azoknál, akik dohányoznak, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy a krónikus aftától szenvedőknek érdemes rászokniuk a cigarettára!

Afták tünetei és kezelése
Minden információt megtalál, ha ide kattint!



Az afta az esetek nagy részében rövid időn (általában néhány napon) belül önmagától, különösebb kezelés nélkül elmúlik. Gyakran elég az is, hogy kerüljük azokat az ételeket, melyek irritálják az érzékeny, sebes részt. Ezek közé tartoznak a túl fűszeres fogások, a savas ételek (például a citrusgyümölcsök), a szénsavas italok.

Amennyiben a hólyagok nagyon érzékenyek vagy fájdalmasak, a helyileg ható kenőcsök, ecsetelők, zsibbasztók segíthetnek csökkenteni a kellemetlen tüneteket. Azonban előfordulhat, hogy több gyógyszert is ki kell próbálnunk ahhoz, hogy megtaláljuk, ami számunkra a legmegfelelőbb. Azoknál a nőknél, akiknél a hormonális ciklus változásaival párhuzamosan alakul ki az afta, hormonpótló terápia vagy a fogamzásgátló-váltás megoldást jelenthet a problémára. A visszatérő, súlyos, nagyon fájdalmas afta ellen szájon át szedhető gyulladásgátlót is javasolhat a szakorvos, de akár műtéttel is megszüntethetőek a hólyagok.

Az öblögetés hatásos lehet az afta kezelésében


A gyakran alkalmazott házi módszerek között megtalálhatjuk a kamillás vagy zsályás öblögetést, borogatást (a kamilla és a zsálya csökkenti a gyulladást és antiszeptikus hatásaik is vannak), a szegfűszegolajos-olívaolajos borogatást (a szegfűszeg illóolaja hatékony fájdalomcsillapító, emellett a szegfűszeget évezredek óta alkalmazzák fog- és szájüregi problémák esetén), a mézet (szintén gyulladásgátló, nyugtató és antiszeptikus hatású).

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!