Lézerkezelés segít a halálos agydaganatok leküzdésében
Azonosították a leghalálosabb agydaganatot
Kutatóknak 2016-ban sikerült azonosítaniuk egy súlyos agydaganattípus - a glioblastoma multiforme - esetében nyolc gént, amelyek megjósolják, hogy meddig élhet a beteg a diagnózis után. Ezek a géneket az immunrendszerhez kapcsolódnak, és segíthetnek az orvosoknak meghatározni a legjobb kezelést. Hogy mi az a glioblastoma multiforme, kiderül korábbi cikkünkből.
A tudósok a 2010 és 2016 közötti glioblastomás esetek lézerkezeléseinek adatait vizsgálták. Ez alatt az idő alatt 54 beteg 58 lézeres kezelést kapott. Ezek közül 17 kezelést nem operálható daganat, 41 kezelést pedig olyan tumor ellen alkalmaztak, amely korábbi kezelést követően visszatért.
Arra az eredményre jutottak, hogy a visszatérő kórral kezelt betegek átlagosan 11,5 hónappal a lézerterápia után még életben voltak. Más tanulmányok szerint az olyan kemoterápiás szerek, mint a bevacizumab vagy a temozolomid átlagosan kilenc hónappal hosszabbították meg a páciensek életét.
Tovább élhet, aki kemoterápia helyett lézerkezelést kérMég egy kis időt adhat
Ráadásul a lézerterápiával kezelt betegek többnyire 1-2 napon belül elhagyhatták a kórházat.
"Nem vagyunk képesek gyógyítani az igazán kegyetlen tumoroknak ezt a fajtáját, de továbbra is azon dolgozunk, hogy olyan új kezeléseket találjunk, amelyek még egy kis időt adnak az embereknek" - mondta Eric Leuthardt professzor, a Neurosurgery című szaklapban megjelent tanulmány szerzője.
Melyek azagydaganatjelei?
Az agytumorok különböző formájúak és méretűek lehetnek, a rájuk utaló tüneteket pedig elsősorban az határozza meg, hogy hol helyezkednek el. Ettől függetlenül , amelyek gyakoribbak a többinél. Korábbi cikkünkben összegyűjtöttük ezeket.