Agyunk "nagytakarít"

Az agy különösen a REM fázisban aktív - ekkor álmodunk. Egy 2013-as kutatás szerint ilyenkor távolítja el a felesleges anyagokat, toxikus lerakódásokat is - többek között azokat, amelyek felhalmozódása az Alzheimer-kór kialakulásához vezet. Az agy emellett új emlékeket is kreál, amíg alszunk - feldolgozza a napközben szerzett információkat, és szelektálja, hogy mi az, ami fontos, és mi az, ami nem.

Szívritmusunk és légzésünk lelassul

A fiziológiás folyamatok lelassulnakalvásközben, ezért szívünk lassabban ver, és levegőt is ritkábban veszünk. Az izmok ellazulnak, a szervek pihennek, a máj a méregtelenítés helyett a kiválasztásra és a regenerálódásra koncentrál.

Testünk és agyunk is komoly munkát végez, miközben alszunk

Csökken a vérnyomás

A teljes test ellazulásának eredményeképpen a vérnyomás is leesik, körülbelül 5-7 ponttal. Testhőmérsékletünk is lecsökken: a REM fázis alatt a test elveszíti hőszabályozó képességét.

Álmunkban megbénulunk

A REM fázis alatt szó szerint megbénulunk, és nem tudjuk megmozdítani egyetlen izmunkat sem. Egyedül szemeink és légzésünk működik. A bénulás természetesen átmeneti, de akár 20 percen keresztül is eltarthat.


Növekszünk

Persze, nem arról van szó, hogy nagyobbak lennénk, mire felkelünk, de testünk alvás közben növekedési hormonokat termel. Ennek köszönhetően születnek új izomsejtek egy kemény edzés után, vagy forr be a seb, ha például elvágjuk az ujjunkat. Az éhséggel kapcsolatos hormonokat is ilyenkor szabályozza a test, ezért érezzük magunkat éhesnek, ha nem tudtunk eleget aludni.

Forrás: prevention.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!