Az influenza megelőzése kapcsán a legtöbb embernek a rendszeres kézmosás és a gyakori szellőztetés juthat eszébe, van azonban egy másik dolog is, amire nem árt figyelni: ez pedig a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás. A legújabb kutatások alapján még az influenza megelőzésében és kezelésében is kulcsszerepe van a pihenésünk hosszának.

Influenza: természetes gyógymódok

Az influenza tünetei gyorsan ágynak döntik a beteget, de a kezeléshez nem kell azonnal a gyógyszerek után nyúlnunk. Több természetes gyógymód is segíthet enyhíteni a panaszokat. Kattintson a részletekért!

A pihentető alvás megelőzi a betegséget

Az influenza késő ősztől tavaszig rendszeresen végigsöpör az egész világon. Első tünetei 1-3 nappal a vírussal való találkozás után jelentkeznek, általában gyengeség, rossz közérzet, magas láz és végtagfájdalom tapasztalható. A megszokott kezelések mellett méltatlanul kevés szó esik azalvásfontosságáról, holott a szervezetünk számára ez olyan, mintha töltőre tennénk egy merülőben lévő telefont - magyarázza Chris Brantner alvásszakértő.

Az alváshiány gyengíti az immunrendszert, így a betegségekre is fogékonyabbak lehetünk

A szakember szerint a megfelelő higiénia mellett fontos arra is felhívni a figyelmet, hogy azimmunrendszerműködéséhez egy felnőtt embernek elengedhetetlen napi 7-9 óra alvás. Egy gyermeknek pedig ennél is többre lenne szükség: 6-13 éves kor között az ideális alvásmennyiség 9-11 óra lenne, a tinédzsereknek pedig 8-10 óra. Brantner szerint a kevés alvás az influenza elleni védőoltás hatékonyságát is rontja, ezért hiába adattuk azt be magunkat, ha nem pihenünk eleget.

Az alvásnak négy fázisát különíthetjük el. Az első az elalvás első tíz percét adja, amikor szemeink már csukva vannak, de nagyon könnyen visszazökkenhetünk. Ezt követi a felületes alvási periódus, mely alatt a szemmozgás megszűnik, az agyhullámok tovább lassulnak. A harmadik fázis a középmély alvás, melyet rendkívül lassú agyhullámok jellemeznek. A legutolsó, mély alvási fázis 35-45 perccel az elalvást követően jelentkezik, és fontos szerepe van, az immunrendszer ugyanis ez idő alatt regenerálja önmagát. Ilyenkor termelődnek a vírusok ellen küzdő T-limfociták, illetve bizonyos hormonok is ebben a fázisban szabadulnak fel. Az alváshiány miatt tehát a szervezet védekezőképessége is csökken.


Egy 2012-es tanulmány szerint az alváshiány ugyanolyan hatást gyakorol az immunrendszerre, mint a rendszeres stressz, amely szintén szerepet játszhat a betegségek kialakulásában. Az alváshiányos emberek szervezetében az influenza elleni antitestek csupán fele termelődik, így csökkenti a védőoltás hatékonyságát. A pihentető alvás akkor is segít, ha az influenzát már elkaptuk: ilyenkor a mély alvási szakasz hosszabb, így a szervezet hatékonyabban leküzdi a betegséget.

Forrás: Daily Mail Online


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!