A levegőben található allergének bármikor gyulladást, és ezzel együtt járó kellemetlen tüneteket okozhatnak. Utánajártunk, mi a teendő, ha mindez bekövetkezik.
Mi történik allergiás kötőhártya-gyulladás esetén?
A kötőhártya-gyulladást előidézheti baktériumok vagy vírusok okozta fertőzés, de igen gyakran allergiás reakció is állhat a háttérben. Ebben az esetben a szembe kerülő por, a levegőben szálló pollenek és az állatszőr lehet a ludas. De a különböző allergének mellett a hormonális változások, egyes gyógyászati készítmények, kozmetikumok, klóros víz, permetező- és vegyszerek is szerepelhetnek kiváltó okként, de akár a dohányfüst is irritálhatja a szemet. Szénanáthában, azaz pollenallergiában szenvedő páciensek esetében gyakran találkozhatunk allergiás kötőhártya-gyulladás tüneteivel.
A gyulladásnak ez a típusa ugyan kevésbé fájdalmas, mint a fertőzéses eredetű, ám az égő, piros, viszkető és könnyező szemek akadályozhatják a mindennapi tevékenységek elvégzését. Ezek az elváltozások azért alakulnak ki, mert az allergiás páciens szervezete az allergénre speciális immunglobulin (IgE) felszabadításával reagál. Ennek hatására gyulladást keltő anyagok - például hisztamin - termelődnek, ami hajszálér-tágulatot és duzzanatot okoz az orr nyálkahártyájában, valamint a szem kötőhártyájában is.
Mit tehetünk az allergiás szemtünetek kialakulása esetén?
Ha a szemünkből a kellemetlen panaszokon, a viszketésen, duzzadtságon és gyulladáson túl gennyes váladék is ürül, akkor feltehetően nem allergia áll a megbetegedés háttérében. Fontos, hogy minél hamarabb kiderítsük, mi okozza kóros szemtüneteket, mert ha mégsem allergiás, hanem fertőzéses kötőhártya-gyulladással állunk szemben, az igen gyorsan terjed, így pedig közösségben nagyon könnyen továbbadhatjuk. Ilyenkor minél hamarabb orvoshoz kell fordulni.
Mikor kell szemcseppet használni?
Ha már biztosak vagyunk benne, hogy kötőhártya-gyulladásunk allergiás eredetű, akár a szemeinkre helyezett egyszerű vizes borogatással is enyhíthetjük a tüneteket. Törekedjünk arra, hogy megakadályozzuk az allergiát kiváltó anyag érintkezését a kötőhártyával: váltsunk kontaktlencséről szemüvegre, a tünetek jelentkezésekor pedig minél kevesebb időt töltsünk a szabadban, szellőztessünk ritkábban. Mossuk meg sűrűbben a hajunkat, és az utcai viseletünket is tisztítsuk ki minél gyakrabban. Ha módunkban áll, lakóhelyünk környékén irtsuk ki az ártó növényeket, melyek virágpora problémát okozhat. Segítségünkre lehetnek a gyógyszertárakban vény nélkül kapható, gyulladáscsökkentő szemcseppek, melyek tünetenyhítő hatásúak.
Enyhébb tünetek esetén legtöbbször a patikában kapható gyógyászati segédeszközök felé forduljunk, azon belül is az úgynevezett műkönnyeket hívjuk segítségül. Ezek alkalmazása ugyanis kényelmes, gyors és könnyű, segítik az allergének eltávolítását a szemből, enyhítik a viszketést és a könnyezést. Bizonyos gyulladáscsökkentő szemcseppek első használatkor égő, csípő érzést kelthetnek, ami pár perc alatt elmúlik, vagyis ettől a reakciótól nem kell megijedni. A szemorvosok a szemcseppeket fő hatóanyaguk alapján kategorizálják. Vannak antibiotikum-alapúak, melyeket bakteriális eredetű kötőhártya-gyulladásra ajánlanak. Allergiás kötőhártya-gyulladás esetén más hatóanyagú, például antihisztamint, vagy súlyosabb esetben akár szteroidot tartalmazó készítményeket ajánlhat a szakorvos. Az allergia kezelésében leggyakrabban alkalmazott antihisztaminok többsége a patikában már vény nélkül is kapható.
Milyen szemcseppet érdemes választani?
Mivel szemünk világa és egészsége mindennél fontosabb, érdemes minden esetben kikérni a szemészorvos véleményét a kezelés megkezdése előtt, különösen akkor, ha először tapasztalunk szokatlan szemtüneteket. Ha már "rutinos" allergiások vagyunk, akkor időről időre visszatérhetünk a jól bevált készítményekhez, persze a használati útmutatóban leírt alkalmazási javallatok szigorú betartásával. Mivel az allergiatünetek közül az allergiás szemtünetek, a szempirosság, a viszketés és a fokozott könnyezés a legkitartóbbak, így ha érintettek vagyunk, hosszas kezelésre és lassabb gyógyulásra számíthatunk.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
Ezért érdemes olyan készítményt választani, amely tartósítószer-mentes és hosszú távon is alkalmazható. Ilyen például a Reventil szemcsepp, amely enyhíti az allergiás szemtüneteket és csökkenti az allergének által kiváltott kötőhártya-gyulladást. Egyedülálló, 100 százalékban természetes eredetű ectoin összetevőjének köszönhetően véd az allergének káros hatásától, ezért az allergiás kötőhártya-gyulladás megelőzésére is alkalmazható. A Reventil szemcseppet kontaktlencsét viselők és gyerekek is használhatják.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!