Magyarországon az elhalálozások több mint 40 százaléka szív- és érrendszeri megbetegedések nyomán következik be. Részletek itt.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2016-os adatai szerint a szív- és érrendszeri betegségek állnak az össze haláleset 31 százaléka mögött világszerte. Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) szerint az Egyesült Államokban évente közel 610 ezer ember veszíti életét ugyanezen okok miatt. Éppen ezért okozott nagy feltűnést, amikor kiderült, hogy él egy nép Bolíviában az Amazon mentén, amelyet szinte teljesen elkerülnek a kardiovaszkuláris betegségek. A tudósok a rejtély vizsgálata során abból indultak ki, hogy a leginkább megváltoztatható faktor, amely befolyásolja az egészségi állapotot, a táplálkozás. Nem véletlen, hogy az Amerikai Szív Társaság (AHA) már régen megtette ajánlását a leginkább szívbarát étrendet illetően, amely főként zöldségekre, gyümölcsökre, teljes kiőrlésű gabonákra és olajos halakra épül. Az amazóniaiakról azonban kiderült, hogy másképpen táplálkoznak.
Az Amazonas menti népcsoport tagjai körében alig fordulnak elő szív- és érrendszeri betegségekMi az amazóniai étrend titka?
A Tsimane népcsoportról kiderült, hogy tagjai között alig fordul elő magas vérnyomás, magas koleszterinszint,elhízásés 2-es típusú cukorbetegség. A Kaliforniai Egyetem kutatóinak megfigyelései szerint ennek egyik fő oka, hogy a népcsoport táplálékai elsősorban természetes forrásokból származnak és csak nagyon kis hányadukat szerzik be üzletekből. Nem így szomszédaik, a Moseten lakosság, akiknél sokkal erőteljesebb hatással van jelen a globalizáció, ezért - bár egy nyelvet beszélnek - náluk sokkal nagyobb arányban jelentkezik ametabolikus szindrómaés a szív- és érrendszeri betegségek is.
Az American Journal of Clinical Nutrition című szaklapban megjelent tanulmányból további érdekességek is kiderültek. Az amazóniai étrend ugyanis meglehetősen magas kalóriatartalmú (2433-2738 kalóriányi élelmiszert fogyasztanak naponta), aminek 64 százaléka szénhidrátokból, 21 százaléka fehérjékből és csupán 15 százaléka származik zsírokból. A szénhidrát kétharmada komplex szénhidrát, főként rizs, amely gondoskodik az energiáról, a jóllakottságról és avércukorszintegyensúlyban tartásáról. Az is kiderült, hogy a tsimanék közel 40 fajta halat fogyasztanak, táplálékaikból viszonylag nagy mennyiségben visznek be magnéziumot, szelént és káliumot, viszont alacsony náluk a kalcium, valamint a D-, az E- és a K-vitamin szintje. Óriási különbség továbbá a Tsimane és a Moseten népcsoport közt, hogy előbbiek kétszer annyi rostban gazdag élelmet fogyasztanak, mint szomszédaik.
Mi is együnk úgy, mint az amazóniaiak?
"Tudni kell az amazóniai étrendről, hogy relatíve magas kalóriatartalma csupán amiatt nem eredményez metabolikus szindrómát, mert ezek az emberek rendkívül aktív életet élnek, hiszen egész nap fizikai munkával termelik, szerzik meg az élelmüket" - mutatott rá Szarka Dorottya, a KardioKözpont dietetikusa.
"Mindent összevetve, szívvédő étrendjük talán legfontosabb tanulsága, hogy a sok - gabonákból, zöldségekből, gyümölcsökből származó - rost, az alacsony zsírbevitel és a rendszeres halfogyasztás miatt a magas omega-3-bevitel, valamint a kevés só és feldolgozott élelmiszer fogyasztása lehet az egészség megőrzésének egyik kulcsa. Ezt valóban érdemes a mi, nyugati étkezésünkben is figyelembe venni, azzal együtt, hogy a mindennapos mozgás - ami nálunk a fizikai munka helyett nagy eséllyel inkább edzés lehet - elengedhetetlen eleme kell, hogy legyen az életmódunknak. A szív-érrendszeri betegségek kivédésének, gyógyításának pedig ma már életmódorvosi lehetőségei is vannak, hiszen speciális programok léteznek a koleszterinszint, amagas vérnyomásés a testsúly csökkentésére. Ezeknek pedig - a fizikai aktivitás felépítése és az esetleg szükséges orvosi kezelés mellett - alapvető része az adottságokat, célokat, egészségi állapotot figyelembe vevő, személyre szabott étrend" - tette hozzá a szakember.