Mit kell tudni a mentális zavarról?
A pronoia a paranoia ellentéte: míg utóbbinál valaki attól fél, hogy mindenki összeesküdött ellene, minden azért történik, hogy neki rossz legyen, addig a pronoiásak úgy gondolják, mindenki azon dolgozik, hogy nekik szebb és jobb legyen az életük. A kifejezést csak néhány szakember használja, a fősodorbeli klinikai pszichiátria és a pszichológia szintjén a pronoia nem létező diagnózis, nincs ilyen önálló mentális zavar. A szakemberek kizárólag más mentális betegségek tüneteként találkoznak vele. Átmeneti állapotként azonban nem ritka a pronoia.
A pronoia olyan kórképeknél fordul elő, amelyek miatt az érintett euforikus állapotban van. Leggyakrabban a mániás állapotok ilyenek, illetve az úgynevezett szkizoaffektív pszichózisok. Utóbbit ötvözött pszichózisnak is nevezik, esetében a hangulatzavarok és a szkizofrénia tünetei kombinálódnak. Ennek egyik alcsoportja a szorongás-boldogság pszichózis, amelynél az állapot a nevében hordott két véglet között ingázik. A pronoia ennek boldogságfázisában jelenik meg. Előállhat ilyen állapot drog vagy alkohol hatása miatt, de lehet a hátterében csökkent kognitív funkció,demenciavagy gyengeelméjűség is.
Mintha mindenki minket segítene... Csak át ne verjenek!Mik a pronoia tünetei?
A pronoiás személy tehát azt gondolja, mindenki őt segíti, mindenki azon dolgozik, hogy céljai megvalósuljanak, elképzelései teljesüljenek. Az érintetteknek gyakran vannak altruista, másokon segítő elképzeléseik, nagy ötleteik, amelyekkel megváltják a világot, előrevisznek komoly ügyeket. Ebben a tudatállapotban nagy jelentőséget tulajdonítanak egészen kis eseményeknek is, például, hogy más is fölismerte, mennyire komoly dologért küzdenek.
A pronoia lényege valójában ugyanaz, mint a paranoiáé, csak az előjele ellentétes: míg a paranoid személyek apróságokból következtetnek súlyosan negatív dolgokra, addig a pronoiás emberek ugyanolyan apróságok miatt várnak pozitív kifejleteket.
A pronoia lehetséges szövődményei
A pronoia szövődménye az lehet, ha a pronoiás személy ráeszmél, hogy elképzelései nem reálisak, nem megvalósíthatóak. Ilyenkor állapota átcsaphat az ellenkezőjébe. A másik szövődmény a túlzott bizalom miatt az lehet, hogy az érintett áldozattá válik. Ha ugyanis ki akarja használni valaki a feldobott, túlzottan optimista állapotot, akkor könnyen meg tudja tenni. Köthet vele például előnytelen üzleteket, vagy elkérheti a pénzét irreális célokra.
Hogyan lehet kezelni a pronoiát, és milyenek a gyógyulási esélyek? Részletes cikkünkből ez is kiderül a Betegségek A-Z rovatban!