Régen megszokott volt, hogy akinek teniszkönyöke volt, annak tényleg köze volt a sporthoz is: izmos, egészséges férfiak és nők fordultak orvoshoz ezzel a panasszal. Ma az orvosok legalább ilyen gyakran találkoznak a tünetegyüttessel, de már szó sincs sportolásról: leginkább azoknál fordul elő, akik hosszú ideig dolgoznak számítógép előtt - írja a Der Standard.

"A teniszkönyököt nyugodtan nevezhetjük ma már egérkarnak" - fogalt állást Dominik Meyer, a zürichi egyetemi kórház ortopéd szakorvosa. A teniszkönyököt - orvosi nyelven epicondylitis humeri lateralis - a túlterhelés okozza. A fájdalmat kortizon-injekciókkal lehet ugyan enyhíteni, de hosszabb távon, a betegség végleges gyógyítására egyelőre nincs biztos megoldás.

Egy norvég kutatás 177 beteget vetett alá fizikai kezelésnek, egy részüket kortizon-injekcióval kezelték, a többieket placebóval. Hat hét után még csak az első csoport számolt be javulásról, de három hónap, majd egy év után már mindenki.

Fájdalmas hatása lehet annak, ha túl sokat ülünk számítógép előtt

"Ha az embernek erős fájdalmai vannak, de gyorsan enyhítenie kell a panaszokat, akkor a kortizon-injekció tökéletes megoldás" - mondta Christian Krasny ortopédsebész. Hozzátette, a legtöbb esetben a testrész idővel magától meggyógyul, ráadásul így nincsenek kellemetlen mellékhatások sem.

A teniszkönyök már felfedezőjének, Percival Millsnek is sok fejfájást okozott a két világháború között, mert tapasztalatai alapján úgy vélte, a betegséget nem lehet gyógyítani még műtét útján sem. "A kezelés annyira hatástalan, hogy a betegek nagy része soha többé nem akar vele orvoshoz fordulni" - írta a British Medical Journal hasábjain 1928-ban.

Hogy alakul ki?

Teniszkönyök akkor alakul ki, amikor a csukló és a könyök közötti feszítőizmok túlterheltek lesznek, ami gyakran fordul elő teniszezés közben, de okozhatja például kemény kerti munka is, vagyis minden olyan mozgás, ahol a kézfej kifelé, a könyök irányába is mozog.

Gyermekeknél és serdülőkorban nem fordul elő a teniszkönyök. Az okokról bővebben ide kattintva olvashat.

"Afájdalomheves, van, aki egy kávéscsészét sem tud többé megtartani miatta" - mutatott rá Reinhard Weinstabl bécsi traumatológus. A kiváltó ok a kéz tartós és egyoldalú mozgása, aminek során a feszítőizmokat annyira megerőltetik, hogy a felkar inai beszakadnak. A felkar és a könyök ebben az esetben enyhe nyomásra is fáj.

"Ilyenkor az inakat mindenképpen pihentetni kell, ha ez nem történik meg, javulás sem lesz" - hangsúlyozta Dominik Meyer, aki naponta diagnosztizál teniszkönyököt, de ennek már nem sok köze van a sporthoz. Leggyakrabban olyan embereknél fordul elő, akik a számítógépes munkájuk során sokat használják az egeret.

Kezelési lehetőségek

Saját magunk is ellenőrizhetjük, hogy ezzel a betegséggel van-e dolgunk. Ehhez elég csak megnézni, hogy egy kávéscsészét mennyire bírunk el, vagy egy vizes rongyot mennyire bírunk kicsavarni.


Több mint negyvenféle módszer van a teniszkönyök kezelésére az akupunktúrától a lökéshullámokig, de hogy mi a legjobb, azt nem lehet egyértelműen kijelenteni. A szakemberek között annyiban azonban megállapodás született, hogy a legjobb a fájdalmat kiváltó mozgást elkerülni, ezért az irodai dolgozóknak egy erre a célra kifejlesztett egérpadot javasolnak, amely használat közben megtartja a felkart.

A fizioterápia mellett a lökéshullám-terápia is jó, de csak akkor, ha még egy hónap után sem múlnak el a panaszok. Ez a statisztikák szerint az esetek hetven százalékában segít. A kortizon csak rövid távon hatékony, igaz, akkor szinte teljesen megszünteti a fájdalmat.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!