Tombol a hőség Horvátországban
Mit jelentenek a riasztási színek?
A veszélyességi fokozatok skáláján a sárga a legalacsonyabb szint, ezután következik a narancs, míg a vörös jelenti a legveszélyesebb szintet.
Kriják Krisztina, az MTI tudósítója jelenti, hogy a tengerpart egy részén vörös riasztás van érvényben. A meteorológiai szolgálat (DZMH) kedden az Adriai-tengerpartra, Isztriától Dubrovnikig vörös riasztást adott ki, míg a középső részeken egyelőre narancssárga és sárga jelzés van érvényben.
A szárazföldi részeken tikkasztó a hőség, 32-33 fokot mértek, a nappali hőmérséklet elérheti a 37-38 fokot is. A tengerparton is nagy a forróság. A hőmérséklet az éjszakai órákban sem csökken, a legmagasabb nappali hőmérséklet 32-37 fok körül alakul. Hvar szigetén már reggel hét órakor 30 fokot mértek.
Az egész világ szenved a hőségtől, Horvátországban is kánikula vanA meteorológiai szolgálat hétnapos előrejelzése szerint a kánikula szerdáig marad, majd változékonnyá válik az időjárás, a hét második felében helyenként rövid záporok, zivatarok is kialakulhatnak, de a hőség marad, és az éjszakák sem hűlnek le.
Horvátországban eddig 1981. augusztus 4-én mérték a legmagasabb hőmérsékletet a Dubrovnik és Split közötti Ploce városában, 42,8 fokot árnyékban.
A szakemberek azt tanácsolják, hogy az emberek , a strandolók húzódjanak árnyékba a déli órákban, és lehetőleg - főleg az idősek és a betegek - maradjanak inkább otthon, tartózkodjanak elsötétített, hűvös térben.
A fokozott tűzveszély miatt tilos tüzet rakni olyan területeken, ahol az tovább terjedhet. A tüzet okozók 15 ezertől 150 ezer kunáig (640 ezer forinttól 6,4 millió forintig) terjedő pénzbírságra büntethetők, vagy 60 nap elzárást kaphatnak.
Az év legmelegebb napjával ért véget a július Németországban
Az év eddigi legmelegebb napjával ér véget a július Németországban, kedden 39,2 Celsius-fokot mért a szövetségi meteorológiai szolgálat (DWD). A melegrekordot a Szász-Anhalt tartományi Bernburgban regisztrálták.
A csaknem 40 fokos hőséggel július utolsó napja egyelőre csak az idei nyár eddigi legmelegebb napja, de akár a 2015. augusztus 7-én a bajorországi Kitzingenben 40,3 Celsius-fokon beállított történelmi csúcs is megdőlhet, mert napnyugtáig tovább emelkedhet a hőmérséklet - emelte ki a DWD.
A szolgálat havi összesítése szerint szélsőségesen meleg és száraz idő volt júliusban Németországban. Az előzetes adatok alapján az átlaghőmérséklet 20,2 Celsius-fok volt, 3,3 fokkal magasabb a megszokottnál. Így az idei az ötödik legmelegebb július lehet a rendszeres mérések kezdete óta.
Hessen tartományban is tombol a hőségA napsütéses órák száma 305 volt, csaknem 100 órával meghaladta a sokévi átlagot jelentő 212 órát. A rendszeres adatfelvétel 1951-es kezdete óta csak egyszer, 2006-ban volt naposabb a július Németországban.
A DWD kedden az ország csaknem teljes területére figyelmeztetést adott ki a hőség miatt. A meleg meg is viseli az németeket, egy szintén kedden ismertetett felmérés szerint a lakosság csaknem 50 százaléka küszködik a tartósan magas hőmérsékletből fakadó egészségi gondokkal, főleg levertséggel, vagy fejfájással. A DAK betegbiztosító társaság megbízásából készített kutatás szerint a nők 54 százaléka és a férfiak 36 százaléka szenved a melegtől.
Erdőtűz korábban viszonylag ritkán volt Németországban, de a hónapok óta tartó aszály és a hőség miatt egyre gyakoribb. Kedden a Hessen tartományi Wiesbaden közelében keletkezett erdőtűz, mintegy 2500 négyzetméteren, 30 tűzoltó küzd a lángokkal.
Spanyolországban 45 fok lehet
Hőhullám sújtja Európát és Japánt
2018 júliusa világszerte igen forrón alakult
Mint ismeretes, az Északi-sarkvidéken extrém meleget mértek, Japánban több mint háromszázan haltak meg a kánikulában, Görögországban pedig legalább kilencvenen vesztették életüket egy pusztító tűzvészben.
Egy új kutatás azt is kimutatta, hogy a klímaváltozás hozzájárulhatott az európai hőhullám kialakulásához. Az adatok azt sugallják: a jövőben egyre nagyobb valószínűséggel fognak efféle szélsőséges időjárási események jelentkezni - írják.
A történelem legforróbb nyara lehet az idei
A 2018-as nyár a történelem egyik legforróbbja lehet Európában. A hőmérséklet mindenhol sokkal, Észak-Európában van, ahol 15 fokkal is meghaladja a százéves átlagot, méghozzá tartósan. Az eddigi adatok szerint az idei nyár az eddigi legmelegebbel, a 2003-assal vetekedhet.