Fájdalmas menstruáció
Ha mindenmenzeszsorán erős fájdalmat érzünk, amely nem múlik el még akkor sem, ha fájdalomcsillapítókat veszünk be, akkor ez jelezhet endometriózist is. Különösen akkor érdemes gyanakodni, ha afájdalommár néhány nappal a menstruáció előtt elkezdődik, és az első néhány napban egyáltalán nem múlik el.
A menstruáció, avagy a női test havi vérzése a női nemi szervek ciklikus változásán alapuló folyamat, amelyen minden jól funkcionáló, egészséges női szervezet hónapról hónapra átesik pubertáskortól egészen a klimaxig. Részletek itt.
Szokatlanul erős vérzés
Szintén nagyon gyakori tünet az erős fájdalom mellett, és gyakran előfordul, hogy az erős vérzés szokatlanul hosszú ideig tart. Fontos tudni, hogy ha menzeszünk 5-6 napnál tovább tart, akkor általában nem normális, ha pedig egy hétnél is tovább húzódik, akkor mindenképp menjünk orvoshoz.
Fájdalom szex közben
A méh nyálkahártya-szövetének szerven kívüli elterjedése okozza ezt az érzést. Kezdeti stádiumban csak menzesz előtti napokban tapasztalhatunk fájdalmat, míg előrehaladott betegségnél már minden alkalommal fájdalmas lehet a nemi érintkezés.
A nagyon erős, hosszan tartó menstruációs fájdalom utalhat endometriózisraFájdalmas bélmozgás
Ha a nyálkahártyaszövet a beleknél is megjelenik, a székletürítés is fájdalmassá válhat. Ezen kívül is jelentkezhetnek különféle tünetek, például székrekedés, hasmenés, bélgörcsök, hányinger, fájdalom vagy vérzés a végbélben.
Émelygés, kimerültség
Az endometriózis tartósan okozhat hányingert, hányást, kimerültséget, az állapot pedig amenstruációközeledtével, illetve menstruáció alatt még rosszabb lehet.
Meddőség
Az endometriózisban szenvedő nők nagyjából 30-40 százalékának vannak gondjai a teherbeeséssel. Ebből kifolyólag gyakori, hogy csak akkor értesülnek betegségükről, amikor azért fordulnak orvoshoz, mert többszöri próbálkozás után sem sikerül megfoganniuk.
Forrás: health.com