Egy angol kislánynál, Megan Malone-nál furcsa viselkedési zavarokat figyeltek meg a szülei: hétéves korától haja ritkulni kezdett, és mint kiderült, ő maga tépkedi ki a szálakat. Először a szemöldökéből és a szempilláiból kezdett szálakat kihúzgálni, majd a tarkója környékén is szedni kezdte a haját, míg végül alig takarta haj a fejbőrét. Az orvosok megállapították, hogy a trichotillománia nevű zavarban szenved. A probléma a brit lakosság nagyjából 2 százalékát érinti, és főként gyermekkorban jelentkezik.
Küzdje le a kényszerbetegséget!
Kézmosás. Egy utolsó pillantás a tűzhelyre, hogy minden gombot elzártunk-e. Mindez ötpercenként, kényszeresen. A kényszerbetegség ma már kezelhető - hogy hogyan, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!
A trichotillománia kialakulásának okai
A trichotillománia a viselkedési zavarok egy típusa: ezek a szenvedélybetegségek külön csoportját alkotják, és esetükben az érintettek nem valamilyen kémiai anyagtól (drogtól, alkoholtól satöbbi) függenek, hanem egy viselkedési mintázattól. A hajtépés mellett ebbe a csoportba tartozik például a körömrágás, a társfüggőség és a szexuális függőségek is. Ezek a betegségek az önkontroll és az önszabályozás zavaraira vezethetőek vissza.
A trichotillomániában szenvedő betegek kényszeresen kitépik a saját hajukat (fotónk illusztráció)"Ha stresszes vagy mérges voltam valami miatt, csomókban szaggattam ki a hajam. Nem szerettem, hogy ezt csinálom, de nem tudtam uralkodni magamon. Függőséggé alakult a rossz szokás, mintha egy hang a fejemben utasított volna folyton erre" - mondta a BBC videójában Megan Malone. A lány annak ellenére sem tudott felhagyni ezzel a kellemetlen szokással, hogy szinte rögtön megbánta a hajtépést. Majdnem teljesen megkopaszította magát, ami miatt állandóan kendőket és sapkákat hordott, és felhagyott az úszással és a tánccal is.
A trichotillománia gyakran jár együtt másfajta kényszeres cselekvéssorozattal, illetve pszichés betegséggel, például depresszióval. Akopaszodásmiatt a gyermekek szégyenkeznek társaik előtt, ami súlyosbítja a pszichés panaszokat. A kislányt kezelő terapeuta, Dr. Alison Scobbie szerint egyre több fiatalt érint ez a zavar, főleg a rájuk terhelődő szociális nyomás miatt. Megan esetében az önbizalma kiépítésével és megfelelő stresszkezelési technikákkal sikerült úrrá lenni a viselkedési zavaron. Haja visszanőtt, és ismét elkezdhetett úszni, amiben kimondottan tehetségesnek bizonyul.
Forrás: BBC Health