Minden nyáron hallani rémisztő történeteket arról, hogy miféle kórokozók támadták meg a fürdőző embereket. De nem csak egzotikus és halálos támadókkal kel számolni. Sokkal közönségesebb veszélyek is lehetnek a vizekben.

Hasmenés

Ha a víz szennyezett, elég kis mennyiséget lenyelni, és a baktériumok gyorsan elszaporodnak a bélrendszerben, ami hasmenést okozhat. A kórokozó - többek között a Cryptosporidium, a Giardia, a Shigella, a norovírus és azE. coli- könnyen tovább is adható, ha valaki betegen megy be a vízbe, vagy ha a megelőző két hétben beteg volt.

A strandokon számosfertőzésleselkedhet ránk

Cryptosporidum a leggyakoribb oka a medencékben összeszedhető hasmenéses fertőzésnek. A szabadtéri medencékben az ultraviolasugárzás és a klórozás többnyire megteszi a hatását, de ezzel együtt sem véletlen, hogy medencébe lépés előtt megkövetelik a zuhanyzást.

Pezsgőfürdő-kiütés

Ha a forró fürdőkben a víz szennyezett, a Pseudomonas aeruginosa okozhat bőrkiütést, a bőr irritációját. A baktériumgyilkos vegyi anyagokat, mint a klórt gyorsabban lebontja a meleg víz, így a pezsgőfürdővel magasabb kockázatot vállalunk, innen is származik a betegség beceneve. De ugyanezt megkaphatjuk rosszul karbantartott medencékből vagy szennyezett tavakból is.

A természetes és mesterséges vizek közelében azonban sok kórokozó és baktérium leselkedik a strandolókra, így érdemes betartani a tanácsokat, hogy a nyaralás minden percét kiélvezhessük. Részletek!

Minél hosszabb ideig van kitéve a bőr a szennyezett víznek, annál valószínűbb, hogy a forró fürdő kiütést okoz. Néha az emberek úgy gondolják, hogy a klóros víz megóvja őket, de ilyenkor a fürdés után mindenképpen hasznos egy alapos zuhanyozás.
A pezsgőfürdő-kiütés többnyire viszkető, vörös, kidudorodó, olykor gennyes foltok vagy hólyagok formájában jelentkezik, de általában elmúlik magától is néhány napon belül. Ha akiütéshosszabb ideig tart, érdemes orvoshoz fordulni.

Úszófül

Otitis externa, vagy ahogy sokan ismerik, úszófül-fertőzést akkor lehet kapni, ha a víz csapdába esik a külső hallójáratban, és ott a baktériumok vagy gombák elszaporodnak. Sokkal gyakoribb a gyerekek, mint a felnőttek esetében. A fertőzés viszketést, fájdalmat és duzzanatot okozhat. Bizonyos esetekben gennyes folyás is kialakulhat. Azt lehet mondani, hogy az úszófül a keletkezési okoktól eltekintve megfelel egy sima és igen gyakori középfülgyulladásnak. Ha erős a fertőzés, a komplikációk és a további irritáció megelőzése érdekben érdemes felkeresni egy szakorvost.

Légzési problémák

A baktériumok, amelyek a medencék, a pezsgőfürdő környezetében élnek a párával, gőzzel bejuthatnak az emberek légzőrendszerébe, és fertőzést okozhatnak. A Legionella baktérium, vagyis a légionárius betegségért felelős kórokozó például tipikusan ezen az úton támad.
A légionárius betegség okozhat köhögést, légszomjat, mellkasi fájdalmat, lázat, hidegrázást és izomfájdalmakat. Általában kezelhető antibiotikumokkal, ha korai a diagnózis, de néha a fertőzés halálos kimenetelű is lehet. A baktérium az 50 évnél idősebb, dohányos vagy krónikus tüdőbetegségben szenvedő, illetve legyengült immunrendszerű emberekre veszélyes igazán. De a tüneteket semmiképpen sem szabad figyelmen kívül hagyni, és érdemes orvoshoz fordulni.
Forrás: health.com

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!